V Česku je stále nedostatek žen v technologických oborech. Pomůže umělá inteligence?
V technologickém průmyslu po celém světě stále panuje výrazný nedostatek žen, Česko nevyjímaje. U nás ženy tvoří pouze 10 % všech zaměstnanců v IT sektoru. I přesto, že otázka genderové diverzity na pracovním trhu získává čím dál větší pozornost, v oblasti technologií stále přetrvávají nerovné podmínky. Ale méně žen znamená nejen menší rozmanitost týmů, ale také jejich nevyužitý potenciál.
Philip Morris: Nebojte se diverzity, pro byznys je to přínos
Společnost Philip Morris ČR získala jako úplně první firma v Česku prestižní certifikaci platové rovnosti Equal-Salary, kterou uděluje švýcarská Nadace EQUAL-SALARY jako nezávislé potvrzení rovného odměňování mužů a žen na stejných pracovních pozicích. Předsedkyně představenstva a generální ředitelka Andrea Gontkovičová a P&C manažerka Michaela Prajerová na společném setkání odpovědných firem popsaly proces, kterým firma v rámci auditu prošla. Akci pořádal Byznys pro společnost v rámci svého networkingového programu BPS Café.
Česko může být ekonomicky silnější, když dá ženám rovné příležitosti
Zapojení žen v představenstvech, vysokých manažerských funkcích, politice a dalších rozhodovacích pozicích je v Česku stále nedostatečné. Podle Indexu žen ve vedení, který sestavil Byznys pro společnost (2018), je to jen něco přes 7 % žen.
Den rovné mzdy – jen v zemích EU chybí 13 %
Ženy v Česku musí v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Sice je to proti loňsku o 9 dní méně, ale to je pro ženy asi slabá útěcha. Ženy u nás v průměru vydělávají o 16,4 % méně než muži, průměrný rozdíl v EU činí 13 %.
Ženy ve vědě a výzkumu
Není žádným tajemstvím, že ve vědě, výzkumu, technice a matematice působí převážně muži. Je tomu tak od vzniku těchto disciplín v době osvícenství v 18. století a tento trend se do současnosti nepodařilo úplně změnit.
Stejná práce, stejná odměna? Shrnutí mezinárodní konference na téma transparentnosti v odměňování
Dne 12. 1. 2022 uspořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR online konferenci, ve které se zaměřil na oblast rovného odměňování, konkrétně na transparentnost.
Nastavení principů přehledného oceňování a srozumitelná struktura bez zohlednění genderu je klíčem ke snížení platové nerovnosti
Jak na Gender Pay gap ve firmách pomocí transparentnosti 31. 5. 2021: shrnutí klíčových závěrů workshopu BPS a projektu 22 % K ROVNOSTI MPSV ČR pořádaného v rámci Evropského měsíce dne diverzity.
Výstupy workshopu: Jak na gedner pay gap ve firmách pomoci transparentnosti.
V pondělí 31. 5. proběhl online workshop na téma „Jak na gender pay gap ve firmách pomocí transparentnosti“. Cílem akce, kterou pořádal projekt 22 % K ROVNOSTI v součinnosti s platformou Byznys pr