Dne 3.2.2025 se konala konference ke 150. výročí narození Františky Plamínkové pod záštitou předsedy Senátu PČR, Miloše Vystrčila a za podpory zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
Konference byla plná zajímavých řečníků a inspirativních příspěvků. Jsme rádi, že Aliance odpovědných firem Byznys pro společnost byla rovněž zastoupena, ředitelem, Pavlem Šternem, který vystoupil v jednom z debatních panelů.
Témata rovnosti žen a mužů, podpory žen a jejich uplatnění ve společnosti či skloubení práce a rodiny jsou i po těch 150 letech stále aktuální. Františka Plamínková byla mimořádnou ženskou osobností. Zasazovala se systematicky jako politička v prvorepublikovém Československu o rovnoprávnost žen a mužů, měla zásadní vliv na zrušení celibátu učitelek, sama byla učitelkou.
Již před 100 lety formulovala pro dnešní časy nadále aktuální myšlenky o nezbytné podpoře žen – matek v zaměstnání a stejně tak v rodinném životě. Františka Plamínková byla také mimořádně statečná žena. V roce 1938 napsala po nacistickém norimberském sjezdu dopis Hitlerovi, kde obhajovala prezidenta Beneše a politiku. V době „Heydrichiády“ byla zatčena a posléze v květnu 1942 zavražděna nacisty na kobyliské střelnici za to, že odmítala veřejně odsoudit (atentát) vojenskou likvidaci válečného zločince a architekta Holocaustu R. Heydricha československými parašutisty a domácím odbojem. Obětovala svůj život, jako mnoho dalších mimořádných žen v proti nacistickém odboji, za svobodnou a demokratickou Československou republiku.
Ženy se po dlouhá léta, respektive staletí, nemohly podílet na celospolečenských otázkách, nemohly volit a musely se přizpůsobovat v podstatě mužskému pojetí chodu světa. Teprve po dvou krvavých světových válkách, ve kterých ženy prokázaly svoje mimořádné schopnosti včetně mimořádné odvahy, a to jak v týlu, tak i na válečných frontách či v odboji. S nástupem liberálně demokratických systémů ve dvacátém století, volebním právem, rovnoprávností, globální politikou lidských práv se jejich postavení a situace ve společnosti pomalu zlepšovaly. Pozvolna začaly uskutečňovat své plány a naplňovat své životy podle svých představ – po stránce pracovní, osobní i rodinné.
Je potřeba změnit celospolečenskou debatu – otázka, proč by ženy měly být výrazně zastoupeny a podílet se na chodu společnosti, již byla dávno kladně odpovězena. Je třeba přejít k debatě, jak to prakticky uděláme a zařídíme. Dobré příklady a inspiraci zcela určitě najdeme.
Rovnocenné postavení žen ve společnosti a na trhu práce je nadále "obaleno" řadou předsudků a myšlenkových stereotypů, je zlehčováno, a ženy, které o tom mluví, jsou často nálepkovány jako aktivistky, feministky, progresivistky. To vše samozřejmě byla i Františka Plamínková, feministka, progresivistka a aktivistka, proto byla tak mimořádná, a proto se na ni včera v Senátu vzpomínalo.
Řada věcí se změnila a mění k lepšímu. Zde musíme ocenit v České republice zejména odpovědné firmy, které na tomto poli odvedly obrovský kus práce, a jsou v mnoha ohledech příklady té nejlepší praxe, jak podporovat ženy v práci a jejich kariérním a profesním rozvoji včetně sladění s rodinnými závazky. Nastavují vstřícné podmínky nejen pro ženy, aby mohly skloubit svůj profesní rozvoj a rodinu, snaží se nabídnout flexibilní podmínky, kde je to možné, mapují ve svých firmách tzv. Gender Pay Gap, nebo podporují ženy v dalším vzdělávání a postupu v kariérním žebříčku do vedoucích a manažerských pozic. Ale pořád jsme v České republice daleko od bodu, kdy bychom mohli říci, že jsme dosáhli potřebného stavu. Tedy vyváženého postavení žen a mužů ve společnosti a na trhu práce.
Veřejná debata musí překlenout balast předsudků a stereotypů vůči ženám a obrátit se novým směrem, k novým výzvám a tématům. Velkou roli v tom už hrají odpovědné firmy a zaměstnavatelé. Velkou roli v tom samozřejmě mohou sehrát i politici a novináři, kteří výrazně ovlivňují veřejnou debatu. Nejde o boj žen proti mužům, jak se často mylně vykládá. Klíčová otázka zní, jak můžeme společně přispět k tomu, aby ženy a muži byli v rovnocenném postavení ve společnosti? Jak se mají či by se měli vzájemně respektovat, společně se podílet a spolupracovat na chodu a rozvoji celé společnosti?
Každá žena nemusí být vrcholovou manažerkou, výzkumnicí nebo političkou. Nemusí se hned vrhnout do tradičně mužských oborů. Může být doma s dětmi a její hlavní smysl života bude rodina. Může volit pečovatelskou nebo jinou roli. Ale je zcela zásadní, že si může svobodně vybrat – bez předsudků, bez odsuzování. Proto je velmi důležité zajistit ve společnosti a na trhu práce vhodné podmínky, aby se ženy mohly plně realizovat.
Téma podpory a rovnosti žen je zvláště důležité v současných turbulentních časech, kdy opět vidíme v mnoha částech světa odklon od univerzálních, po druhé světové válce vytvářených hodnot. A stejně tak odklon od politiky základních lidských práv, demokratických hodnot, otevřené společnosti a liberální demokracie. Nemůžeme připustit, abychom se vrátili zpět do doby, kdy ženy byly omezeny pouze na role v domácnostech nebo v zákulisí.
Ženské osobnosti, jako byla Františka Plamínková, si zaslouží náš respekt, obdiv a vděk! Františka Plamínková zasvětila svůj život úsilí o dosažení rovnoprávnosti a žen a mužů, a stejně tak usilovala o vytvoření otevřené, demokratické Československé republiky pro všechny. Pro svoje ideály obětovala v době nacistické okupace i svůj život. Naší odpovědností je udržovat její odkaz, jakožto i dalších mimořádných a statečných žen, které formovaly demokratickou a svobodnou historii naší republiky.
Naši partneři
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství