V Česku je stále nedostatek žen v technologických oborech. Pomůže umělá inteligence?
V technologickém průmyslu po celém světě stále panuje výrazný nedostatek žen, Česko nevyjímaje. U nás ženy tvoří pouze 10 % všech zaměstnanců v IT sektoru. I přesto, že otázka genderové diverzity na pracovním trhu získává čím dál větší pozornost, v oblasti technologií stále přetrvávají nerovné podmínky. Ale méně žen znamená nejen menší rozmanitost týmů, ale také jejich nevyužitý potenciál.
Slavíme svátek žen, jehož myšlenky jsme stále nedokázali naplnit
Dnes je Mezinárodní den žen. Slavíme jej už od roku 1909 - historicky staví na třech základních myšlenkách: volební právo pro ženy, rovnoprávnost a odstranění diskriminace.
Women on Board: mnoho povyku pro nic
Je zde další výbušná směrnice Evropské komise „Směrnice o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností,“ neboli Women on Board, která se diskutuje ve veřejném prostoru. Směrnice byla sice přijata v roce 2022, ale pomalu se blíží termín, kdy ji musí také Česká republika transponovat do své legislativy, proto tedy budí pozornost.
Philip Morris: Nebojte se diverzity, pro byznys je to přínos
Společnost Philip Morris ČR získala jako úplně první firma v Česku prestižní certifikaci platové rovnosti Equal-Salary, kterou uděluje švýcarská Nadace EQUAL-SALARY jako nezávislé potvrzení rovného odměňování mužů a žen na stejných pracovních pozicích. Předsedkyně představenstva a generální ředitelka Andrea Gontkovičová a P&C manažerka Michaela Prajerová na společném setkání odpovědných firem popsaly proces, kterým firma v rámci auditu prošla. Akci pořádal Byznys pro společnost v rámci svého networkingového programu BPS Café.
Dejte ženám větší prostor, posílí český trh práce
Ve sněmovně diskutovaly ženy z odpovědných firem, signatářů Charty diverzity s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Adamovou Pekarovou. Zazněly příklady dobré praxe, ale i náměty pro státní správu, jak postavení žen na trhu práce posílit.
Česko může být ekonomicky silnější, když dá ženám rovné příležitosti
Zapojení žen v představenstvech, vysokých manažerských funkcích, politice a dalších rozhodovacích pozicích je v Česku stále nedostatečné. Podle Indexu žen ve vedení, který sestavil Byznys pro společnost (2018), je to jen něco přes 7 % žen.
Den rovné mzdy – jen v zemích EU chybí 13 %
Ženy v Česku musí v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Sice je to proti loňsku o 9 dní méně, ale to je pro ženy asi slabá útěcha. Ženy u nás v průměru vydělávají o 16,4 % méně než muži, průměrný rozdíl v EU činí 13 %.
Ženy ve vědě a výzkumu
Není žádným tajemstvím, že ve vědě, výzkumu, technice a matematice působí převážně muži. Je tomu tak od vzniku těchto disciplín v době osvícenství v 18. století a tento trend se do současnosti nepodařilo úplně změnit.