Není žádným tajemstvím, že ve vědě, výzkumu, technice a matematice působí převážně muži. Je tomu tak od vzniku těchto disciplín v době osvícenství v 18. století a tento trend se do současnosti nepodařilo úplně změnit. V roce 2017 pracovalo ve výzkumu a vývoji v České republice celkem 107 733 osob (69 736 plných úvazků), z toho 32 576 žen. Tedy necelá třetina. Zastoupení žen navíc mezi výzkumníky dlouhodobě klesá, hodnoty z let 2016 a 2017 byly nejnižší od roku 2000. V mezinárodním srovnání patří úroveň zastoupení žen mezi výzkumníky v České republice k celkově k nejnižším ze všech zemí EU.
Pokud se podíváme pouze na vědu, není situace o moc lepší. Českých vědkyň je přibližně 27 procent z celkového množství vědců, nejvíce pracují v lékařských oborech, sociálních, humanitních a zemědělských vědách. Nejmenší zastoupení žen je v technických a přírodních vědách (v roce 2017 pouze 17 %). V EU bylo v roce 2020 zaměstnáno celkem 73 milionů lidí ve vědě, z toho 37,5 milionu žen a 35,5 milionů mužů. Ve dvou třetinách členských států tvoří většinu lidí pracujících ve vědě ženy. Pouze v Rakousku, Nizozemí, Lucembursku, Itálii, Maltě a Česku by jejich podíl menší, než padesát procent, vyplývá to z dat Eurostatu.
Ne všude je to ale pravdou. Společnost Eaton dlouhodobě podporuje rozvoj ženských talentů ve vědě a výzkumu po celém světě. Vyváženost zastoupení mužů a žen na vedoucích pozicích je jedním z klíčových principů společnosti. V rámci firmy funguje interní program na identifikaci potenciálních nástupníků na manažerské pozice z řad inženýrek, v jehož rámci jsou pak jejich dovednosti rozvíjeny s cílem připravit je na vedoucí pozice.
Stejný přístup k zastoupení žen na vedoucích pozicích platí i pro Eaton Evropské inovační centrum v Roztokách u Prahy. Cílem centra je vyvíjet technologie a produkty, které na globální úrovni pomohou s rozvojem konceptu udržitelné budoucnosti a dalších inovativních přístupů pro efektivnější a bezpečnější řízení spotřeby elektrické energie a v jeho řadách najdeme nejednu ženu.
„V Roztokách vyvíjíme špičkové produkty a technologie, které nám pomohou řešit složité energetické otázky budoucnosti. V našich týmech působí ženy na vedoucích pozicích a celkově se snažíme ženy oslovovat a nabídnout jim u nás zajímavé prostředí pro jejich další vědecký rozvoj. Pro naší společnost je zásadní otázka rovných příležitostí a zastoupení žen i mužů na všech pozicích," říká Luděk Janík, Site Leader EEIC. Je jasné, že ženy mají na pracovní pozice jiné nároky než muži, je pro ně důležitá možnost skloubit pracovní kariéru s péčí o rodinu. „Proto nabízíme maximální flexibilitu z pohledu pracovní doby, úvazku, místa výkonu práce. Maminkám, které se chtějí vrátit do práce také poskytujeme příspěvek na hlídání nejmenších dětí, než mohou nastoupit do školky," dodává Luděk Janík.
EEIC také spolupracuje s dalšími organizacemi, které se snaží o popularizaci technických oborů mezi ženami a dětmi. Jde například o neziskovou organizaci Czechitas a projekty na podporu žen v IT. EEIC také organizuje interní akci Women in Power a angažuje se v popularizaci vědy a techniky mezi ženami a dětmi od základních škol až po spolupráci s univerzitami, mezi které patří například ČVUT.
V EEIC pracují ve vedení dvou důležitých týmů Olga Rubešová a Michaela Fendrychová. Povídali jsme si s nimi o tom, jaká byla jejich cesta do technického světa, který je v současné době dominován spíše zástupci mužské části populace, ale také o tom, co je na jejich práci nejvíce baví a jak by podpořili větší zájem žen o technické obory. Olga Rubešová pracuje jako vedoucí inženýr v týmu zabývajících se softwarovými řešeními pro systém chytrého domu xComfort a je zapojena také do projektů řešících digitalizaci a dekarbonizaci naší společnosti. Michaela Fendrychová vede tým zabývající se řešeními pro detekci elektrického oblouku.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství