Worried about high unemployment? Introduce flexicurity, the Danes advise the Czech Republic
Aliance odpovědných Byznys pro společnost v rámci svého programu Dialog s veřejnou správou uspořádala debatu u kulatého stolu na téma „Flexicurity – Inovace pracovního trhu – Dánská inspirace“. Exkluzivními hosty byli dánský velvyslanec v Česku Søren Kelstrup a expert Dánské odborové konfederace Jeppe Sørensen.
Oba společné představili základní pilíře dánského modelu, zároveň Česku doporučili, kde začít. „Pokud se vydáte cestou flexicurity, budete mít dynamickou a konkurenceschopnou společnost. Kvalifikovaní zaměstnanci dostanou práci, kterou potřebují a kde jsou potřeba. Kvalifikovaný zaměstnanec se nebude se bát přecházet z firmy do firmy – Dánové věří globalizaci, když přijdou o práci v Dánsku, najdou si ji někde jinde,“ uvedl ve své prezentaci velvyslanec Dánska Søren Kelstrup. „Klíčová je důvěra mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, k vyjednávání je třeba přistupovat ohleduplně, brát ohled na konkurenceschopnost, dbát na to, aby zaměstnanci měli správně uzavřené dohody,“ dodal.
Důvěra mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je klíčovým pilířem dánského modelu Flexicurity, který má již více než stoletou tradici. Politici do tohoto procesu vstupují jen minimálně. „Na pracovních podmínkách v konkrétní firmě se domlouvají přímo zaměstnanci a zástupci zaměstnavatele, vláda nebo stát do toho vstupuje jen velmi zřídka, pokud jde například o vyjednáváni o mzdách,“ podotkl Søren Kelstrup.
„Nezaměstnanost byla v roce 2022 kolem 4,5 procenta, teď je ještě nižší. Dánové mají nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost ze všech států Evropské unie. Flexicurity zabraňuje lidem být dlouhodobě nezaměstnaný, navíc dává lidem i firmám větší možnosti v tom, aby více riskovali,“ podpořil myšlenku zavést dánský model i v Česku Jeppe Sørensen, politický analytik Dánské odborové konfederace.
Debaty se účastnily i odbory, konkrétně za ČMKOS Bohumil Čáp. Ten upozornil, že dánský systém nelze v Česku zavést bez toho, aby se změnila pravidla přerozdělování peněz v rozpočtu, a i bez změny myšlení ve společnosti. „Dánsko dává na aktivní politiku zaměstnanosti kolem dvou procenta HDP, Česko dává na tuto kapitolu zhruba tři desetiny procenta. Podpora nezaměstnanosti je další procento HDP, v České republice patnáct desetin procenta. To, co bychom chtěli převzít, stojí dost peněz, a předpokládá to jiné nastavení společnosti,“ upozornil Bohumil Čáp.
„V České republice si v rámci sociálního pojištění již od 90 let, zaměstnanci hradí 1,5 % na státní politiku zaměstnanosti, z těchto prostředků je pak hrazena „finanční podpora v nezaměstnanosti“ včetně rekvalifikačních kurzů etc. Ročně je to přibližně 15-16 miliard Kč. Takže Česká republika má systémové nástroje, které nejsou úplně nepodobné nástrojům Flexicurity. Otevřený, vstřícný a flexibilní pracovní trh vede k otevřeným, vstřícným a flexibilním zaměstnavatelům a přináší výrazné ekonomické a sociální benefity pro všechny,“ zdůraznil také ve druhé části debaty, Pavel Štern ředitel Byznysu pro společnost.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 240 201 195
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union