S příchodem nových technologií se zásadně proměňuje i situace na trhu práce. S digitalizací a automatizací dochází ke zrychlení a usnadnění mnoha pracovních úkonů, ale v důsledku toho se transformuje i mnoho pracovních pozic. Jaký další vývoj lze tedy předpokládat v následujících letech?
Podle průzkumu Světového ekonomického fóra (Future of Jobs) projde v příštích pěti letech téměř čtvrtina pracovních míst změnou. Předpokládá se totiž, že 83 milionů pozic zanikne a naopak 69 milionů nových bude vytvořeno. Tři čtvrtiny firem zároveň plánují využívat umělou inteligenci. Ta může ovlivnit vývoj pracovních míst, o kterých se myslelo, že jsou výhradní doménou člověka, jako je např. oblast komunikace nebo kreativní obory. V současnosti vykonávají třetinu úkolů stroje. Za pět let se však toto procento podle odhadů zvýší na 43 %, i když tempo zavádění automatizace a robotizace trochu zpomalilo oproti původním předpokladům.
Nové technologie přináší i nové požadavky na pracovníky
Nástup nových technologií bude v příštích pěti letech klíčovým faktorem změn v podnikání a povede k transformaci uvnitř firem. Zavádění ESG standardů a vůbec principů odpovědného a udržitelného podnikání bude mít významný dopad na vznik nových profesí a pracovních pozic, ale také např. na zelené investice a inovace. Během následujících let poroste počet nových míst zejména v oborech souvisejících s digitalizací, udržitelným podnikáním, enviromentálními změnami a vzděláváním. To samozřejmě přináší požadavky na změnu znalostí a dovedností lidského kapitálu.
Největší poptávka je (a i nadále bude) po pracovnících, kteří mají technické znalosti a ovládají nové technologie, ale zároveň mají i často požadované soft skills. Mezi nejžádanější z nich patří analytické a kreativní myšlení, odolnost, flexibilita a motivace. Důležitá bude i schopnost učit se novým věcem. V rychle se měnícím se světě uspějí totiž ti, kteří se budou umět přizpůsobit změnám a novým trendům. U řady pracovníků bude potřeba změnit základní dovednosti formou rekvalifikací a dalšího vzdělávání. Celoživotní vzdělávání bude nezbytnou součástí našeho pracovního života. Pravděpodobně také během své pracovní kariéry několikrát změníme nejen práci, ale i obor.
Budoucnost českého pracovního trhu
Vývoj jde dopředu, trh práce nevyjímaje. V důsledku těchto zásadních změn, které automatizace a digitalizace v oblasti práce přinášejí, vidíme rizika i pro český pracovní trh. Současná profesní struktura dokládá, že 70 % poptávaných pozic má požadavek pouze na základní vzdělání. To však může automatizace velmi ovlivnit. Chceme se transformovat na vzdělanostní ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou, ale nemáme dlouhodobý plán či vizi. Brzdí nás v tom kapitálová struktura české ekonomiky, nízká podpora výzkumu a vývoje či omezené investice do lidského kapitálu. Česká ekonomika a trh práce jsou prozatím celkově málo ochotné se více otevřít aktuálním inovativním trendům a držet s nimi krok. To vše ale může negativně ovlivnit konkurenceschopnost České republiky. Nové trendy stále častěji prosazují zejména odpovědné firmy. Proto je důležité, aby tyto změny reflektoval i stát, a Česká republika tak v této zásadní globální transformaci nezůstala na chvostu.
Celý článek najdete na Mediaplanet: https://www.info-lifestyle.cz/kariera-v-technologiich/jak-se-meni-pracovni-trh/
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union