Jak sladit práci a soukromý život? EU zavádí novou směrnici, která pomáhá rodičům a podporuje rovné příležitosti
Do české legislativy se přenáší nová směrnice Evropského parlamentu a Rady EU „Work-life Balance“ (WLB). Téma jsme probrali s hosty prvního panelu konference Matky a otcové vítáni 2023, kterou pořádala aliance odpovědných firem Byznys pro společnost.
Směrnice „Work-life Balance“ by měla výrazně pomoci rodičům a pečujícím o osobu závislou na péči sladit práci a soukromý život, podporovat flexibilitu v práci a prosazovat rovné příležitosti. Zaměřuje se také na podporu osob pečujících, kterých, vzhledem ke stárnutí populace, stále přibývá.
Jak se tato směrnice promítne do naší legislativy v aktuální podobě novely zákoníku práce (ZP), vysvětlila na konferenci náměstkyně ministra vlády MPSV Šárka Jelínková.
O novele zákoníku práce se v poslední době velmi diskutovalo, nakonec se ale našla shoda tripartity, zástupců odborů, zaměstnavatelských svazů i samotných zaměstnavatelů. Novelu schválila vláda a nyní půjde do legislativního procesu, kde mohou nastat ještě drobné úpravy. „Nicméně jde skutečně o zásadní změny zákoníku práce a zapracování v podstatě tří směrnic schválených EU,“ uvedla náměstkyně ministra MPSV Šárka Jelínková. „Jde o směrnici o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob (WLB), směrnici o předvídatelných pracovních podmínkách a také dopracování směrnice z roku 2003 o úpravách pracovní doby. Transpozice směrnic je závazná pro státy EU, takže bylo potřeba je implementovat do české legislativy.“
Smyslem směrnice WLB je pomoci sladit pracovní a osobní život zejména rodičům pečujícím o děti do 9 let a pečujícím o osobu závislou na péči. Tyto osoby budou moci požádat svého zaměstnavatele o možnost práce z domova a pružné uspořádání pracovního režimu. V případě zamítnutí bude zaměstnavatel povinen odůvodnit, proč zaměstnanci či zaměstnankyni nebylo vyhověno. Pokud to bude možné a zaměstnavatel žádosti vyhoví, bude potřeba sepsat písemnou dohodu. Nicméně novela zákoníku práce neurčuje přesné náležitosti této dohody. Po zkušenostech z Covidu bude mít zaměstnavatel možnost práci z domova nařídit v případě vyhlášených mimořádných opatření.
Práce na dálku se stala běžným moderním způsobem práce v mnoha firmách, čemuž přispěla také pandemie Covidu. Česká republika byla jednou z mála zemí, která neměla tuto formu práce pevně ukotvenu v našem právu. Právě práce na dálku a zejména paušální náhrady byly velmi diskutovanou částí novely zákoníku práce. Po mnoha diskuzích, kterých se účastnily i naše signatářské firmy, byla přijata minimalistická varianta.
Zaměstnavatelé budou povinni sjednat práci na dálku písemně, ale měla by se jim usnadnit povinnost nést náklady za práci doma. Zaměstnanci budou mít nárok na paušál (výchozí částka 2,80 Kč/hodinu), který si však firmy budou moci odečíst z nákladů. Nicméně bude možná i varianta bez poskytování paušálu zaměstnancům. „Klíčové je, abychom pomohli zpřístupnit rodičům a pečujícím zaměstnancům a zaměstnankyním flexibilní formy práce,“ řekla Šárka Jelínková.
Druhá směrnice se bude týkat hlavně osob, které pracují na Dohodu o provedení práce a Dohodu o pracovní činnosti. Dle směrnice by i tyto osoby měly mít předvídatelné pracovní podmínky. Zaměstnavatel by měl takového zaměstnance informovat o rozvrhu směn alespoň tři dny předem. Nicméně bude možné se dohodnout a stanovit si informační lhůtu kratší, tj. jeden den. Dále těmto zaměstnancům vznikne za určitých podmínek také nárok na dovolenou, volno z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance a budou mít nárok na příplatky.
Nakonec je třeba také zmínit možnost doručovat některé pracovně-právní dokumenty elektronicky.
Nově budou moci být pracovní smlouvy, dohody o provedení práce, dohody o provedení činnosti nebo dodatky k nim uzavřeny v elektronické podobě, vyjma dokumentů o rozvázání či zrušení pracovního poměru a dohod, odvolání a mzdových/platových výměrů.
„Jsme moc rádi, že paní náměstkyně Šárka Jelínková přijala naše pozvání a pomohla vysvětlit některé otázky kolem novely zákoníku práce a transpozice směrnice WLB, které by měly pomoci zejména rodičům a pečujícím skloubit jejich osobní život a pracovní povinnosti a usnadnit jim návrat do práce. Je důležité neplýtvat talenty a využít potenciál i této skupiny zaměstnanců a zaměstnankyň. To si odpovědné firmy uvědomují a opět dokazují, že jsou příkladem pro ostatní zaměstnavatele se svými inovativními programy pro rodiče a pečující,“ uvedl na konferenci ředitel BPS Pavel Štern. „Je skvělé, že se nám také daří vést dialog se zástupci a zástupkyněmi státní správy, vzájemně se inspirovat a posunovat témata diverzity včetně rodičů stále dopředu,“ dodal.
Odpovědi na otázky, které jsme nestihli odpovědět během konference
1. Je reálná možnost, že by otcové měli vyšší příspěvek rodičovské? Snaží se to MPSV prosadit?
MPSV připravuje dávku, na kterou by měl rodič nárok za podmínky, že by čerpal rodičovskou dovolenou, a to až dva měsíce (na rozdíl od rodičovského příspěvku, který přísluší nehledě na čerpání rodičovské dovolené). Na tuto dávku by měl individuální nárok každý z rodičů, protože s ohledem na rovnost zacházení nelze tuto dávku přiznat jen otcům. Pokud otec podmínku čerpání rodičovské dovolené nesplní, nebude moci svoji „část“ dávky převést na matku. Jinými slovy, zatímco rodičovský příspěvek může v plné míře vyčerpat jen jeden z rodičů, u této nové dávky bude část rezervována pro otce a část pro matku, aby i otcové byli motivováni k tomu se podílet na péči.
2. Jaký podíl dovolené (kolik hodin/dní) budou mít tzv. dohodáři a podle čeho se to bude vypočítávat? Dle odpracovaných hodin? Nebo to bude dáno všem stejně?
Vznik nároku na dovolenou a její výpočet se bude řídit stejnými principy jako v případě pracovního poměru, tj. bude se odvíjet od doby, na kterou je dohoda uzavřena, a od počtu odpracovaných hodin. Nárok vznikne jen tehdy, pokud pracovněprávní vztah trval v daném roce nepřetržitě po dobu min. 28 kalendářních dnů a současně zaměstnanec odpracuje min. 80 hodin (4násobek fiktivní týdenní pracovní doby 20 h). Pokud budou obě tyto podmínky splněny, výpočet bude totožný jako u pracovního poměru, tedy následující vzorec: počet celých odpracovaných násobků TPD/52 × TPD × výměra dovolené.
3. Nebudou tzv. dohodáři v podstatě jen “zaměstnanci na zkrácený úvazek” poté, co budou mít nárok na dovolenou?
Nebudou. Ve srovnání s pracovním poměrem bude nadále zachována větší flexibilita dohod ve všech oblastech, ve kterých nám to evropská legislativa umožňuje. Např. nadále bude platit možnost rozvázání dohody ze strany zaměstnavatele i bez důvodu v 15denní výpovědní době, na „dohodáře“ se nebude vztahovat zaručená mzda, „dohodáři“ nebudou mít nárok na náhradu mzdy za překážky v práci, na které jim nově vznikne nárok (na rozdíl od zaměstnanců na pracovní poměr jim bude v případě těchto překážek v práci příslušet jen volno), náhrada nákladů za případnou práci na HO jim bude příslušet jen, pokud si to s nimi zaměstnavatel sjedná apod.
4. Odkdy by měla platit novela, pokud projde Senátem?
Zatím novelu schválila vláda a nyní půjde do legislativního procesu. Navrhuje se dělená účinnost. Většina změn nabyde účinnosti od 1. dne dalšího kalendářního měsíce po vyhlášení. Dovolená u tzv. „dohodářů“ bude účinná až od 1.1. dalšího kalendářního roku po vyhlášení (tedy předpoklad od 1. 1. 2024).
5. Jak je v návrhu novely ZP definovaná pečující osoba?
Mezi pečující osoby ve smyslu snazšího přístupu k home office (pokud pečující osoba požádá písemně o home office, musí zaměstnavatel případné zamítnutí žádosti písemně odůvodnit) patří těhotné ženy, pečující o osoby, které jsou závislé na péči jiné fyzické osoby ve stupni II až IV (zde je odkazováno na zákon o sociálních službách) a rodiče dětí mladších 9 let (oproti pečující osobě ve smyslu nároku na částečný úvazek nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, kde platí věk 15 let).
6. Je ve směrnici nějak upravena otázka navyšování platu rodičům na RD během RD, tj. aby se rodiče po RD nevraceli na stejné místo za stejné peníze jako před RD?
Ne, toto novela neřeší.
7. Ohledně povinnosti umožnit rodičům home office: v jakém % práce bude home office možný? Znamená změna, že rodiče budou moci pracovat pouze z domova, tedy ze 100 %?
Zde je dána smluvní volnost a zaměstnavatel a zaměstnanec/zaměstnankyně se mohou dohodnout libovolně.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union