
Ne, diverzita, rovnost, inkluze nejsou ani „gender“ ani „woke“ hesla, ani móda poslední dekády. Jsou to hodnoty, které se týkají každého z nás – ať už si to dnes uvědomujeme, nebo ne.
Proto jsme letošní měsíc diverzity zahájili symbolicky v Paláci Dunaj na Národní třídě – sídla Zastoupení Evropské komise v ČR. Chtěli jsme připomenout, že diverzita, rovnost, inkluze, svoboda a lidská práva nejsou samozřejmé. Že zvláště dnes musíme mít odvahu postavit se za tyto hodnoty. Žijeme v časech, kdy se v přímém přenosu zpochybňuje, co jsme dlouho považovali za pevné základy demokratické a otevřené společnosti. Právě proto je téma webináře k zahájení Evropského měsíce diverzity 2025 – odolnost a udržitelnost hodnot diverzity a inkluze – tak aktuální.
Od základních demokratických hodnot neustupujeme
V úvodu programu Pavla Francírková, politická tajemnice Zastoupení Evropské komise v Česku jasně vysvětlila, že Evropská komise nemá v plánu nic zásadně měnit na klíčových strategiích v oblasti DEI. Základní dokumenty EU se také opírají o zásady diverzity, rovnosti a inkluze ve společnosti a na trhu práce, a v nové Evropské komisi je opět Komisařka pro rovnost, Hadja Lahbib. Evropská komise tedy ze svých závazků neustupuje – a to je jasný signál.
Pavel Štern, ředitel Byznys pro Společnost, navázal s tím, že DEI patří k základům demokratické, otevřené a prosperující Evropy. Nechceme se přece vracet do minulosti, kdy byly celé skupiny lidí vytlačovány na okraj společnosti či ostrakizovány. Pokud tyto hodnoty opustíme hrozí, že si podobné lekce budeme muset prožít znovu. Diverzitu, rovnost, inkluzi musíme nutně chápat šířeji. Jako hodnoty, které pozitivně ovlivňují kvalitu života ve společnosti, podporují sociální soudržnost a mají významný ekonomický potenciál. Jsou to hodnoty pro všechny, nikdo není vyloučen! Všichni chceme mít možnost důstojně žít, pracovat a podílet se na formování naší budoucnosti. A totéž samozřejmě platí i pro pracovní prostředí.
Vrátíme se zpátky do časů, kdy byli LGBT lidé považováni za nemocné a ženy patřily do domácnosti?
V programu webináře jsme hledali odpovědi na otázky: Co by se stalo, kdybychom od témat diverzity, rovnosti a inkluze začali ustupovat? Umíme si vůbec představit všechny důsledky? Pohledy na zvolená témata představily osobnosti odpovědného byznysu a akademické sféry. Tereza Kadlecová, ředitelka Pride Business Fóra, Lucie Vidovićová, socioložka, Masarykova univerzita, Národní institut SYRI a Výzkumný ústav práce a sociálních věcí z a Tereza Králová, Head of Employer Brand and People & Culture Processesa za Raiffeisenbank.
Co zajímavého v diskuzi zaznělo?
Shodli jsme se, že skutečně stojíme na pomyslné křižovatce. „Globální tlak“ na upouštění od principu DEI na trhu práce může mít nepřímý vliv na postoje mnoha zaměstnavatelů, kteří se doslova ocitnou na křižovatce. Proto je velmi důležité ukazovat pozitivní příklady a hodnoty udržovat a chránit.
Evropská komise jasně říká, že ze svých závazků neustupuje! Odpovědné firmy, které dlouhodobě podporují a rozvíjejí vstřícné, otevřené a přátelské pracovní prostředí mohou být velmi důležitým příkladem. Také veřejná správa by měla v tomto ohledu dát jasný příklad.
Český trh práce už teď čelí akutnímu nedostatku lidí v důležitých oborech – od zdravotnictví, přes školství až po IT nebo technologické profese. Pokud firmy a veřejná správa nebudou otevřené lidem z různých prostředí (např. cizincům, rodičům vracejícím se z rodičovské, lidem se zdravotním znevýhodněním, LGBTQ+ osobám, generačně starším lidem, menšinám, apod.), ochuzují se tak o obrovský lidský potenciál. Uzavřenost a kulturní stereotypy by mohly ohrozit hospodářský růst a rozvoj České republiky.
Společnost je rozmanitá a nikdy nevíme, kdy nás život postaví do role, ve které budeme potřebovat podporu druhých. Možná právě teď žijeme spokojený život, ale zítra z nás může být samoživitel, neformálně pečující, člověk po vážné nemoci, anebo senior, který chce dál pracovat. A co vaše děti? Co když vám jednoho dne řeknou, že jsou gay nebo trans?
Diverzita není woke ani gender. Ekonomika orientovaná výhradně na zisk je nakonec prospěšná jen velmi omezené skupině lidí. Kdežto diverzita je příležitost pro všechny! Pro ženy, které chtějí mít děti a zároveň se profesně a kariérně rozvíjet. Pro generačně starší, kteří mají spoustu zkušeností, ale jsou příliš často odepisováni jen kvůli datu narození. Pro mladé lidi, kteří potřebují příležitosti, aby se mohli učit a rozvíjet, a ukázat, co umí. Pro lidi s handicapem, kteří chtějí žít plnohodnotný život. Pro menšiny, zahraniční zaměstnance . . . pro všechny!
Tak pojďme přestat škatulkovat. Přestaňme lidi hodnotit podle věku, pohlaví nebo toho, co o nich předpokládáme. Pojďme budovat prostředí, které nikoho nevylučuje.
Chcete slyšet konkrétní příběhy, nápady a zkušenosti? Poslechněte si náš webinář! Protože diverzita není něco „navíc“ – je to základ, na kterém stojíme.
Záznam webináře "Diverzita na křižovatce"
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union
