22. ledna jsme na konferenci hledali náměty, inspiraci, řešení, jak podporovat a rozvíjet mezigenerační dialog na českém trhu práce. Jak podporovat a rozvíjet talenty, schopnosti, dovednosti, začlenění a kariérní rozvoj mladých generací na trhu práce v domácím i mezinárodním rozměru. Konference se věnovala i tématům, jak se učit vzájemnému a mezigeneračnímu respektu, jak podporovat spolupráci různých generací na pracovišti, jak rozvíjet další kariérní možnosti pro lidi ve věku nad 55 let a více.
Konference se uskutečnila v rámci projektu:
„Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému“, který realizuje
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a je financován z Operačního programu Zaměstnanost. Jsme rádi, že jsme společně s Konfederací podnikatelských a zaměstnavatelských svazů ČR mohli na konferenci představit i další společnou publikaci tentokrát o
mezigeneračním dialogu a mladých lidech na trhu práce. Konference se účastnilo více než 70 osob z firemního, domácího i mezinárodního prostředí a též z prostředí odborných, veřejných a státních institucí včetně lidí z managementu uvedených organizací a společností. Program konference se skládal z trojice debatních panelů:
První, představil sdílení best practice v kontextu aktivit a programů podporujících ve firemním prostředí mezigenerační dialog, rozvoj a získávání talentů včetně kariérního rozvoje mladých generací. Představení a prezentace se ujali:
Jana Harel a
Martin Cizler ze společnosti
Microsoft;
Martina Ficková ze společnosti
ŠKODA AUTO; Renáta Millerová a
Hana Schlorová ze společnosti
Thermofisher Scientific.
Druhý, představil pohledy analýz a výzkumů s ohledem na mezigenerační dialog na trhu práce. Inspirativní názory k tématu výraznějšího zapojení „dříve narozených generací“ na trhu práce a význam „rozmělňování“ oboustranných generačních předsudků přinesly socioložka
FSS MU Lucie Vidovićová a HR Busines partnerka společnosti
ManPower Lenka Vokáčová. Ekonom
Jiří Šatava z Cerge Institutu, hovořil o stále nevyužitém potenciálu lidí ve věku 55+ a výše pro trh práce, kde stát nevytváří odpovídající podmínky pro prodlužování jejich pracovního života včetně práce v důchodovém věku.
Vít Jásek za
Unii zaměstnavatelských svazů hovořil o tom, že na výzvy jako je například Průmysl 4.0, je třeba se připravit a nemít přehnané obavy.
Ondřej Čapka představil nejdůležitější závěry posledního, aktuálního mezinárodního průzkumu společnosti Deloitte, týkající se generace tzv. miléniálů.
Unikátní příklad jak čelit předsudkům, úspěšně rekvalifikovat a podpořit novou kariéru horníků, představil
Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti
LMC ve třetím panelu.
Olga Marušová představila program Generační diverzity a generační obměny na klíčových pozicích společnosti
ICZ;
Ladislav Onderka ze společnosti
IKEA představil výsledky programu na podporu zaměstnávání generace 55+. Inspirativní „Příběhy našich sousedů“, které ukázaly sílu mezigeneračního dialogu pro udržování příběhů o statečných lidech v paměti národa“ představila
Magdalena Benešová ze společnosti Post
Bellum.
FOTOGALERIE ZDE