Dlouhá cesta k inkluzi. Debata ukázala, jak může zaměstnávání lidí s handicapem firmu posílit
Začleňování osob se zdravotním handicapem na trhu práce je téma, kterému se společně s odpovědnými firmami u nás v Byznys pro společnost již několik let intenzivně věnujeme. Koncem ledna pořádal spolek Revenium se společností Vodafone na toto téma kulatý stůl – BPS byl jeho součástí.
V rámci diskuzního panelu představili své zkušenosti s tématem také Jan Klouda za Vodafone, Martina Zimmermann ze Škoda Auto, Ladislav Onderka z IKEA a Věra Moravcová ze sociální firmy Výměník.
Těžký socialismus
Za socialismu v České republice končili lidé se zdravotním handicapem v ústavech – panovalo obecné přesvědčení, že „socialistický člověk“ nemůže mít handicap, a tudíž de facto neexistuje. Toto vyloučení ze společnosti trvalo až do sametové revoluce. Porevoluční období si nicméně žádalo "mladého a dravého" zaměstnance, který intenzivně pracoval až 12 hodin denně a jeho prioritou byla práce a další kariérní postup. Ani tehdy to tedy neměli lidé se zdravotním handicapem jednoduché. Navíc je nadbytečně chránil Zákoník práce, což jim znemožňovalo najít si práci, protože takový zaměstnanec byl prakticky nepropustitelný.
Postupem času, jak rostla společenská odpovědnost firem včetně zavádění principů diverzity a inkluze do firemní praxe, začala i tato skupina firmy zajímat. Marginalizované skupiny zaměstnanců, včetně zdravotně handicapovaných, nyní nacházejí více příležitostí ke smysluplnému zaměstnání mimo chráněné dílny a chráněný trh práce. Odpovědné firmy si stále více uvědomují výhody diverzity a aktivně hledají způsoby, jak integrovat různé zaměstnance do svých týmů. Navíc současná situace na trhu práce a nízká nezaměstnanost diverzitě a inkluzi nahrávají.
Přestože jsme dosáhli určitého pokroku, výzvy v zaměstnávání těchto lidí stále přetrvávají. Stejně jako přetrvávají předsudky a stereotypy o pracovních schopnostech zdravotně handicapovaných osob, což brání jejich plnému začlenění na trhu práce. A stále ještě doznívá vliv více než čtyřiceti let, kdy byla tato skupina přesunuta na okraj společnosti.
Spolupráce všech aktérů je nezbytná
Právě o tom, jak překonávat tyto bariéry, jak odpovědné firmy pomáhají a jaká je úloha neziskových organizací a veřejné správy při zaměstnávání osob zdravotně handicapovaných, se diskutovalo v rámci kulatého stolu
Většina diskutujících se shodla, že je nezbytná úzká a efektivní spolupráce firem, neziskového sektoru a veřejné správy včetně Úřadů práce. Toto téma je ústřední linkou většinou témat diverzity a inkluze, protože stát a veřejná správa bohužel v těchto oblastech trochu pokulhávají. Tato skupina zaměstnanců by mohla být pro pracovní trh zajímavá, ale je potřeba efektivnější spolupráce mezi všemi stranami.
Velkou překážkou pro větší začlenění je také tzv. náhradní plnění, které většina firem preferuje. To vidíme jako jednu z velkých bariér pro začlenění zdravotně handicapovaných osob na trh práce.
Jak na inkluzi?
Pokud se ale firma rozhodne zaměstnávat osoby zdravotně handicapované, je potřeba si nejdříve udělat „domácí úkol.“ Jaké pozice jsou pro tuto skupinu vhodné, jaký bude pracovní režim a jakou flexibilitu mohu nabídnout, je pracovní prostředí vyhovující či bude potřeba udělat nějaké úpravy, jak takového zaměstnance dokážeme integrovat a jak na to bude reagovat zbytek zaměstnanců. Možná zjistíme, že to bude složitá cesta, ale možná se ukáže, že naše obavy byly zbytečně větší. Když se zeptáte přímo takového potenciálního zaměstnance nebo zaměstnankyně, zjistíte, že řadu věcí či výhod, které bychom předpokládali, nepotřebuje. Je dobré každou pozici tzv.„ušít na míru“ a zvolit individuální přístup.
Seznamte se také s možnostmi státního příspěvku, který můžete získat od Úřadu práce (na úpravu pracovního místa, nákup pomůcek, na vznik nového pracovního místa apod.).
Pokud plánujete zaměstnat větší počet osob se zdravotním znevýhodněním, je dobré mít na pracovišti speciálního člověka (buddy/ambassador/asistent), který bude těmto zaměstnancům k dispozici od doby nástupu do firmu po celou dobu trvání pracovního poměru.
Nikdy také není od věci poradit se s neziskovou organizací, která se tím zabývá. Ta vám může pomoci s inzercí a hledáním vhodného uchazeče a celou řadou dalších otázek.
Věděli jste?
"Ukazuje se, že zaměstnávání osob zdravotně handicapovaných může zlepšit celkovou produktivitu na pracovišti, protože tito zaměstnanci většinou vykazují odhodlání a celkovou odolnost, což může pozitivně ovlivnit dynamiku týmu. Také se ukazuje, že klesá počet dní čerpání nemocenské mezi ostatními zaměstnanci, pokud máte v týmu osobu zdravotně handicapovanou."
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství