Konference Matky vítány

 

Zaměstnavatelé a zástupci státní správy se shodli na nutnosti podporovat návrat matek po mateřské dovolené. Vyplynulo to z konference Matky vítány, která se uskutečnila 10. března 2017 v Praze.

Nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká, přesto zde ve srovnání s okolními evropskými státy pracuje velice málo žen s dětmi do 6 let. Zaměstnavatelé kvůli tomu přichází o velký potenciál.

Pokles počtu jeslí ženám vzalo možnost svobodné volby. Otázkou zůstává, jak ženám s dětmi umožnit pracovat,“ řekl prof. Vojtěch Krebs, odborník na sociální politiku z VŠE. Pro dosažení tohoto cíle je nutná provázanost flexibilního pracovního trhu, nabídky přístupné předškolní péče, úprava dávek a zdanění. „V ČR je nízká zaměstnanost žen s malými dětmi a také málo mužů, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. Může za to mimo jiné i výše dávky, která má dopad na rozhodnutí, kdo z rodičů zůstane doma,“ vysvětlila Martina Štěpánková Štýbrová, Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí MPSV ČR.

Vít Kaňkovský z Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR doplnil, že je pro zaměstnavatele velmi důležité, aby se nebál zaměstnávat ženy po mateřské. Je proto dobře, že existuje celá řada rodičů, kteří mají vlastní pozitivní zkušenosti. Je mezi nimi i Kateřina Rothbauer Bernardová, která se rozhodla pro svůj pracovní návrat, když bylo dítěti 6 měsíců. „Odchod od dítěte nebyl snadný, ale v rozhodnutí mne podpořil manžel a také zaměstnavatel,“ shrnula své zkušenosti.

Sedm z deseti matek si myslí, že hlavní překážkou návratu do práce je nedostatečně flexibilní pracovní doba v podobě např. zkráceného úvazku. Dvě pětiny uvedlo, že se po rodičovském volnu do původního zaměstnání nevrátilo kvůli neochotě zaměstnavatele nebo zrušení pracovního místa. Vyplynulo to z našeho březnového průzkumu, kterého se zúčastnilo 436 matek. „Největší problém vidí ženy v nedostatečně flexibilním trhu práce, který nemusí znamenat pouze zkrácené úvazky. Ty mohou být paradoxně v některých profesích již finančně nemotivační“ uvedla Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost.

Mezi vstřícné firmy patří např. Vodafone, Karina Govindji, Head of Diversity & Inclusion potvrdila, že se v rámci pilotních programů osvědčily zaměstnanecké sítě, v rámci kterých maminky mezi sebou sdílí zkušenosti. Podle Marie Zemanové z ČSOB Penzijní společnosti je každá vracející se matka výborně vybavená, protože zvládá řešit problémy a je flexibilní. Společnost jim nabízí celou řadu  programů včetně firemní školky. Petra Červinková ze společnosti Hennlich k tomu dodala, že odchody zaměstnanců na mateřskou vytváří ve firmě příležitost k odstraňování stereotypů, zavádění nového stylu komunikace včetně managementu mateřské a rodičovské dovolené. Pro své zaměstnance například zprostředkovává brožuru, jak naplánovat svůj odchod na mateřskou a rodičovskou dovolenou a následný návrat co nejefektivněji. Anna Hudáková, Sanofi Group potvrdila, že je udržování kontaktu se zaměstnanci velice důležité. Firma k tomu využívá mimo jiné internetové stránky a newsletter.

Nástrojem osvobození od stereotypního myšlení je technologický pokrok, upozornila Adriana Dergam z Vodafone. Umožňuje tak ženám svobodnou volbu kombinace mateřství a kariéry. Maminky pracující ve společnosti Vodafone mohou po uplynutí šestiměsíční mateřské dovolené využít zkrácené pracovní doby na 30 hodin týdně, za kterou dostanou zaplaceno stejně, jako kdyby pracovaly na plný úvazek. Půl roku po návratu do zaměstnání navíc dostanou dorovnaný rozdíl mezi mzdou ve Vodafonu a finanční podporou od státu za prvních 16 týdnů mateřské dovolené.

Speciální průzkum Byznysu pro společnost také ukázal, že mezi dotazovanými zaměstnavateli (36 společností) jsou dvě třetiny firem, které jsou se ženami na rodičovské dovolené stále v kontaktu. Tři čtvrtiny umožňují matkám částečný úvazek a 63 % práci z domova. Tu řeší i zákoník práce, který by měl být, podle Markéty Pekarové Adamové, předsedkyně Podvýboru pro lidská práva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nastaven tak, aby zaměstnavatelé mohli využít potenciál všech zaměstnaneckých skupin. Zatuhlému českému trhu práce by také pomohlo zmírnění podmínek pro zřizování školek, spravedlivější výpočet mateřské a zrychlené čerpání rodičovského příspěvku. „Také firmy musí začít uvažovat jinak. Průměrný počet zkrácených úvazků je v Evropě kolem 20 %, u nás je to jen kolem 5 %. To by se mělo změnit,“ upozorňuje Hana Púllová ze společnosti Randstad. Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR k tomu dodává, že pravidla flexibilní práce v praxi nefungují, pokud si o jejich zavedení sami zaměstnanci neřeknou. Stát by přitom měl zaměstnavatelům odstraňovat byrokratické překážky.  A také by měl jít příkladem a ukázat, že lze v pohodě sladit osobní a pracovní život, upozornila Jana Kvasnicová z Kanceláře veřejného ochránce práv.

 

Fotogalerie ZDE

 

Ke stažení:

 

Děkujeme partnerům konference.

Hlavní partner:

Partneři:

             

Mediální partneři:

      

Comments are closed.