Je zde další výbušná směrnice Evropské komise „Směrnice o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností,“ neboli Women on Board, která se diskutuje ve veřejném prostoru. Směrnice byla sice přijata v roce 2022, ale pomalu se blíží termín, kdy ji musí také Česká republika transponovat do své legislativy, proto tedy budí pozornost.
Směrnice se snaží o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy v řídících a dozorčích orgánech kotovaných společností. V České republice se směrnice dotkne jen malého počtu společností (celkem pěti), ale přesto vyvolává velmi bouřlivé reakce. Většina komentářů se točí kolem narativu, že kvóty jsou nesmyslné a uráží ženy, že ničemu nepomohou – právě naopak. Tak jak to tedy je?
Za více než 15 let, co jsem se pohybovala v profesních vodách HR, se na stole mnohokrát objevila diskuse o podpoře žen a jejich kariérního růstu. Je šokující, že o více než 15 let později v tom stále pokračujeme. Stále diskutujeme o tom samém. Přirozeně se tedy nic nemění, nebo jen velmi pomalu a po velmi malých krůčkách.
Všichni víme, že pokud chci dosáhnout nějakého cíle, potřebuji plán s jasnými, měřitelnými a dosažitelnými kroky. Snažit se vylézt na horu bez mapy – nemusí být nejmoudřejší krok. Právě tady přicházejí ke slovu cíle (kvóty).
Směrnice tedy upravuje, aby v kótovaných společnostech osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví zastávaly nejméně 40 % míst nevýkonných členů orgánů společnosti nebo nejméně 33 % všech míst v orgánech společnosti. Směrnice hovoří o nedostatečně zastoupeném pohlaví a nespecifikuje tedy ženy. V praxi se však jedná převážně o ně.
Podle EIGE je v České republice pouze 21% žen v řídících a dozorčích orgánech, v EU je to celkem 33%.
Cílem směrnice ale není za každou cenu dostat ženy do vedení jenom proto, že jsou ženami. Nejde o boj pohlaví. To je zcela mylný výklad, i když se v praxi takové případy mohou objevit. To je také zcela proti principům diverzity jako takové. Smyslem je pomoci ženám, které mají potřebné kvality a kompetence, a umožnit jim cestu do vedení společností. Pokud mám tedy dva podobně kvalitní kandidáty, mohu upřednostnit toho, který je nedostatečně zastoupen. V praxi jsou to podle všech dostupných dat, ženy.
Směrnice také klade důraz na transparentnost v průběhu výběrových řízení a stanovuje firmám informační povinnost o dosahování požadovaných cílů.
Nutno říci, že řada z těchto firem, z nichž je většina našimi signatáři Charty diverzity, již tyto povinnosti naplňuje a celkové podpoře žen se dlouhodobě věnuje. Pro většinu tedy nová směrnice nebude znamenat velkou změnu v jejich současném odpovědném přístupu.
Ženy jsou však nedostatečně zastoupeny také ve veřejných rozhodovacích pozicích a v politice čí médiích. Například v současné vládě pětikoalice jsou pouze dvě ženy. Právě veřejný sektor by měl jít příkladem, pokud to vyžaduje po soukromých firmách.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union