Situace na trhu práce je příznivá k rozšíření diverzity na pracovišti
Současný demografický vývoj populace v ekonomicky vyspělých zemí jasně ukazuje na pokles porodnosti, což může zapříčinit, kromě stárnutí pracovní síly, také problémy s náborem kvalitních zaměstnanců. Aby firmy zamezily budoucímu nevyhnutelně nízkému počtu vhodných uchazečů, reagují na tyto faktory již nyní.
Jedním z osvědčených postupů je zvýšení diverzity - integrací dosud málo využívaných skupin pracovní síly, jako jsou cizinci, absolventi škol bez praxe, ženy po mateřské dovolené, starší lidé nebo zdravotně handicapovaní.
Diverzita má pozitivní dopad na produktivitu a konkurenceschopnost firmy a otevírá možnosti firemní expanze na domácím i mezinárodním trhu. Mimo demografických změn, jsou motivací pro její prohloubení také etické důvody a s nimi spojená snaha o toleranci ve společnosti a zejména ekonomický přínos.
Proto se v oblasti řízení lidských zdrojů dostává diverzitě čím dál tím větší pozornosti. Aby byl tento potenciál rozmanitosti využit co nejlépe, bývá často zastřešován pojmem diversity management, který se zaměřuje na zvládnutí odlišností jednotlivců na pracovišti a snaží se co nejlépe vytěžit z výhod, které diverzita přináší oběma stranám (tj. zaměstnavateli i zaměstnanci).
Diverzita je v současné době výsledkem přirozeného vývoje pracovního trhu, globalizace a sociálních změn a pro firmy je jedním ze způsobů, jak zvýšit efektivitu práce. Odlišnosti jednotlivých pracovníků jsou nejen žádoucí, ale také konkurenční výhodou založenou na lepším využívání potenciálu každého jednotlivce. Lidé s různými životními zkušenostmi, odlišným zázemím, znalostmi či zájmy mohou týmovou práci velmi obohatit, a to o svůj jedinečný úhel pohledu na věc, o zkušenosti, názory, kreativní nápady či sociální kontakty. Firmy, které diverzitu aktivně využívají, tak mohou vybírat z větší skupiny talentů. Kromě toho, diverzita na pracovišti pomáhá snížit absenci a fluktuaci personálu, zefektivňuje firemní procesy a promítá se do různých oblastí jako je marketing, obchod a služby zákazníkům.
Česká zkušenost
Na rozdíl od zemí, jako je Velká Británie či skandinávské státy, kde je multikulturalismus běžný, nemá Česká republika s různorodostí obyvatel stále příliš zkušeností. Nežije zde tolik etnicky a národnostně odlišných menšin, převládá ateismus a nejběžnější rozdíly mezi potenciálními zaměstnanci tak tvoří zejména rozdílné zkušenosti, zázemí, věk a gender.
A přestože by se mohlo jevit, že diverzita v Česku nemá ve firmách reálné zastoupení, zdá se, že se situace s jejím zaváděním zlepšuje. Důkazem je i fakt, že 42 předních společností oficiálně podepsalo Evropskou Chartu Diverzity, ve které se firmy zavazují k závazku rozvíjet tolerantní pracovní prostředí. Chartu podporuje Evropská komise (DG Justice) a v ČR je uváděna pod záštitou ministryně práce a sociálních věci Michaely Marksové a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Podpis a naplňování Charty v České republice jako národní partner koordinuje nezisková organizace Byznys pro společnost, která sdružuje přední tuzemské podniky, zajímající se o společenskou odpovědnost a udržitelnost. Po celé Evropě se k ní přihlásilo již více než 7500 zaměstnavatelů. Charta Diverzity motivuje zaměstnavatele k zavádění nástrojů diverzity managementu a napojení diverzity na strategii firmy a obchodní výsledky.
Mezi signatáře charty patří mimo jiné ČPP, ČSOB, Plzeňský prazdroj, Zentiva, Skupina ČEZ nebo Skanska. Je pravděpodobné, že se po vzoru velkých korporací pokusí diverzitu ve svém pracovním týmu rozvíjet i menší firmy, a tak by v budoucnosti nemusela být v našem prostředí diverzita jen slovníkovým pojmem.
Připojte se i Vy
Připojit k Chartě diverzity můžete i Vy!
Vnímáte diverzitu jako princip, který umožňuje všem lidem bez ohledu na jejich individuální odlišnosti plně rozvinout jejich osobní potenciál?
Rozvíjíte talent jednotlivců?
Vytváříte pracovní prostředí, které je otevřené každému nezávisle na pohlaví, rase, barvě pleti, národnosti, etnickém původu, náboženství, světovém názoru, zdravotním stavu, věku či sexuální orientaci?
Podporujete atmosféru vzájemné důvěry a respektu, která bude mít pozitivní vliv na rozvoj společnosti nejen v České republice?
Odpověděli jste na všechny otázky ANO? Blahopřejeme, splňujete podmínky pro signatáře Charty diverzity a můžete se zavázat k dobrovolnému závazku, který umožňuje deklarovat uznání principu diverzity v práci. Neváhejte se připojit k Chartě diverzity! Pro více informací, kontaktujte Ivu Macháčkovou.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union