Ženy v Česku musí v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Sice je to proti loňsku o 9 dní méně, ale to je pro ženy asi slabá útěcha. Ženy u nás v průměru vydělávají o 16,4 % méně než muži, průměrný rozdíl v EU činí 13 %.
Letošní Evropský den rovného odměňování připadá na 15. listopad. Znamená to, že od tohoto dne pracují ženy v EU v porovnání se svými mužskými kolegy symbolicky zadarmo až do konce roku.
Evropský den rovného odměňování upozorňuje na problém, který je v České republice obzvlášť citelný. Ženy v ČR totiž dostávají v průměru za celou ekonomiku o 16,4 % nižší odměnu za vykonanou práci než muži. Rozdíl v odměňování žen za stejnou práci na stejném pracovišti se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem 10 % v neprospěch žen. To se samozřejmě podepisuje na další ekonomické situaci žen včetně výše starobního důchodu.
A nejde jen o případy, kdy za stejnou práci dostane žena menší mzdu. Důvodů, proč ženy vydělávají méně, je více. Od toho, že si ženy většinou řeknou o nižší mzdu, protože se neumí dobře prodat a podceňují se, až po fakt, že mnohem více pracují v odvětvích, která byla vždy placena méně. Zatímco muži dominují lukrativním oborům v oblasti vědy, technologií či inženýrství, ženy často pracují v odvětvích, jako je péče, prodej nebo vzdělávání. Nižší mzda žen pak vede k tomu, že častěji pracují na částečný úvazek a pečují o děti nebo příbuzné, nebo kvůli rodičovství přeruší či ukončí svoji profesní kariéru. Rozdíly v odměňování žen a mužů také rostou s věkem, i když to neplatí o všech evropských zemích. Ženy jsou pak ve stáří vystaveny vyššímu riziku chudoby. Např. v roce 2018 pobíraly ženy v EU věku nad 65 let důchody, které byly v průměru o 29 % nižší než důchody mužů. Žen je také notoricky málo i v řídících pozicích, a pokud tam jsou, zjistíme, že vydělávají na hodinu o 23 % méně než jejich mužští kolegové.
Rádi bychom poděkovali všem našim signatářským a členským firmám, které se tomuto tématu intenzivně věnují a pomáhají nastavit spravedlivé mzdové podmínky na českém trhu práce.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union