
Podcast BPS na téma Zkrácení rodičovské dovolené v Česku společně s Petrou Ondrušovou a Klárou Kalíškovou.
Podcast
Rodičovská dovolená v Česku patří mezi nejdelší v Evropě. Ačkoliv to na první pohled může působit jako výhoda, jak se ukazuje, její délka přináší celou řadu komplikací – nejen rodičům, ale i firmám a celé společnosti.
Zatímco jiné země už před lety pochopily, že kratší, lépe nastavená rodičovská dovolená s důrazem na sdílení péče mezi rodiči přináší hmatatelné benefity, Česko se drží v minulosti. Proč tomu tak je a co by mohlo pomoci, jsme se zamýšleli v našem podcastu?
Sdílená péče: přání versus realita
Stále více žen-matek by se rádo vracelo do práce dřív – nejen z ekonomických důvodů, ale i kvůli profesnímu rozvoji a kontaktu s pracovním prostředím. A roste i počet otců, kteří chtějí trávit více času se svými dětmi. Jenže český systém jim to moc neusnadňuje.
Dnešní nastavení rodičovského příspěvku jednoznačně ukazuje, že doma zůstane ten, kdo má menší příjem. To je často žena. Ve většině případů zůstávají doma ženy, často až tři roky. Jejich návrat do práce je pak obtížnější a rozdíl ve výdělcích mezi muži a ženami (tzv. gender pay gap) se zvětšuje.
Zkušeností ze zemí jako Německo nebo Švédsko ukazují, že systém lze nastavit jinak. Například tamní „nepřenositelná část“ rodičovské dovolené – která propadne, pokud ji nevyužije druhý rodič – přiměla mnohem víc otců k aktivní účasti. V některých německých regionech ji využívá až 50 % mužů. A podobně to funguje i ve Švédsku, které pro nás může být velkou inspirací.
Rodičovská není jen otázka volby
Způsob, jakým stát nastavuje podmínky rodičovské, má dalekosáhlé dopady. Nejde tedy jen o osobní rozhodnutí jednotlivých rodin. Politická (ne)ochota změnit nastavení rodičovské dovolené odráží i společenský postoj, jak se u nás díváme na role žen a mužů v rodině a v práci. A ten se u nás mění velmi pomalu.
V 90. letech byla dlouhá rodičovská podporována a měla ženy „motivovat“ k tomu, aby zůstaly doma co nejdéle. Důvodem byla potřeba snižování nezaměstnanosti. Výsledkem však bylo utužení již tak silné kulturní normy, podle které má „dobrá matka“ být doma co nejdéle a starat se o dítě. Studie, na které se podílela Klára Kalíšková (Studie Alena Bičáková, Klára Kalíšková, Lucie Zapletalová, rok 2021) upozornila na negativní dopady víceleté rodičovské dovolené zejména na děti ze sociálně nižších tříd. Ukázala, že dlouhá nepřítomnost ženy-matky na trhu práce má negativní vliv nejen na její kariéru, a tím i finance - ale i na vzdělání na pracovní dráhu jejich dětí, hlavně dcer. Dochází k přenosu vzorců, které ženy znevýhodňují dlouhodobě a strukturálně.
Naštěstí se postoje mladé generace mění. Podle výzkumu CVVM z roku 2023 si 77 % Čechů myslí, že by se péče o dítě měla rozdělit mezi oba rodiče. Na přelomu tisíciletí to myslela jen polovina lidí.
Proč se nic nemění?
Důvodů je samozřejmě více. Ale pro skutečnou změnu společenského nastavení je potřeba větší politické odvahy přijímat změny a reformy v oblasti rodinné politiky.
Ačkoli je to pro mnohé osobní téma, jsme v situaci, kdy je změna skutečně nutná. Minimálně je potřeba otevřít seriózní debatu o změnách jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu – debata založená na datech, faktech a výzkumech; sdílení pozitivních příkladů z ostatních zemí a nastavení jasného směru pro budoucnost ČR. Efektivní propojení rodinné a pracovní politiky, lepší spolupráce veřejné správy s firmami včetně rozšíření dostupnějších předškolních zařízení by mohly přinést změnu.
Změna je možná – a někde už probíhá
Zkušenosti některých firem ukazují, že změna je nejen možná, ale už se i děje. Petra Ondrušová, Chief Sustainability Officer ze společnosti Česká spořitelna, a.s., která je zároveň Ambasadorem Charty diverzity, sdílí konkrétní opatření a praktické zkušenosti, které se v jejich organizaci osvědčily. Na rodičovské dovolené mají aktuálně 10 % zaměstanců/kyň (tedy přibližně 1000 lidí), což představuje významnou skupinu.
Velmi se osvědčily flexibilní úvazky a individuální přístup. Česká spořitelna provozuje také firemní školku, o kterou je mezi rodiči stále velký zájem. Firma se věnuje i tématu podpory vedoucích pracovníků, například formou informování o dostupných opatřeních a benefitech a jak je mohou využít ve své práci s týmy. V organizaci udržují a podporují otevřenou komunikaci, aby se zaměstnanci a zaměstnankyně mohli snadno orientovat v tom, co jim firma nabízí.
Česká spořitelna patří také mezi firmy, kde se daří využívat zkrácené úvazky – aktuálně jich má 10 %, což je téměř dvojnásobek českého průměru. Jak připomíná Petra Ondrušová: „Zkrácený úvazek neznamená nutně poloviční. Často jde jen o zkrácení o hodinu nebo dvě denně. Nejčastěji využívané jsou u nás právě 0,9 nebo 0,8 úvazky. A co je důležité zmínit – není to navždy. Je to většinou dočasné řešení, než dítě povyroste.“
"Rodiče se díky tomu rychleji vrací do práce, firma nepřichází o zkušené kolegy a kolegyně a zároveň se stává atraktivním zaměstnavatelem, a to i v regionech,“ dodává Petra Ondrušová
Nestačí zkrátit dobu, musí se změnit systém
Změna rodičovské dovolené musí být komplexní. Nestačí ji jen zkrátit – je potřeba zajistit místa ve školkách, podpořit sdílenou péči, motivovat otce k většímu zapojení a podpořit flexibilní úvazky i mimo velká města.
Právě nepřenositelná část rodičovské dovolené by mohla být silným impulzem. Pomohla by vyrovnat zapojení rodičů do péče, zmenšila rozdíly v platech a přispěla k odbourání zažitých stereotypů.
Závěrem
Zkrácení rodičovské dovolené není o tom, že chceme brát rodinám čas s dětmi. Jde o to vytvořit takové podmínky, aby oba rodiče mohli péči sdílet, aby ženy nemusely opouštět profesní dráhu – a aby firmy mohly využít potenciál všech zaměstnanců naplno.
Změna je možná. Vidíme to v zahraničí – a díky odpovědným firmám už i u nás. Možná je právě teď čas otevřeně říct: dlouhá rodičovská není řešení pro 21. století. Je čas ji přenastavit – rozumně, férově a s výhledem do budoucnosti.
Téma podcastu navazuje na letošní konferenci Matky a otcové vítáni 2025 - Rodiče v práci, kterou pořádal Byznys pro společnost v partnerství se společností Česká spořitelna, a.s., společností Heimstaden Czech, s.r.o. a Švédským velvyslanectvím v ČR.
Jako jedni z prvních jsme otevřeli seriózní debatu o systémové změně (zkrácení) rodičovské dovolené v ČR včetně ekonomické analýzy od ekonoma Petra Bartoně.
Detailní informace, ekonomickou analýzu a další prezentace najdete zde: Ekonomická analýza a další prezentace; Článek
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství
