
22.4.2025 se konal 10. ročník konference Matky a otcové vítáni 2025 – Rodiče v práci. Konferenci pořádal Byznys pro společnost v partnerství se společností Česká spořitelna, a.s., společností Heimstaden Czech, s.r.o. a Švédským velvyslanectvím v ČR.
Letošní téma navazovalo na loňský ročník, který se nesl v duchu švédské inspirace. Letos jsme ve stejné agendě pokračovali a jako jedni z prvních otevřeli seriózní debatu o systémové změně (zkrácení) rodičovské dovolené v ČR včetně ekonomické analýzy.
Česká republika se dlouhodobě drží na špici žebříčků, pokud jde o délku rodičovské dovolené. Na první pohled idyla – tři roky doma s dítětem, státní příspěvek. Ale co když je to spíš past než výhoda?
Skoro 300 000 žen je na rodičovské dovolené. Budeme se bavit převážně o ženách-matkách, které o dítě/děti pečují (98 %). Mužů–otců jsou na rodičovské necelá 2 %. Řada žen-matek zůstává mimo pracovní trh – často ne z vlastní vůle. Podle průzkumu organizace MUMDOO by se většina ráda zapojila; 93 % matek deklaruje chuť během rodičovské pracovat. Jenže jen polovina z nich skutečně pracuje – a pouhých 23 % pro původního zaměstnavatele.
Máme tu motivované ženy, vzdělané, kvalifikované. Místo toho, aby jejich schopnosti pomáhaly růst ekonomice, zůstávají mimo hru. Ekonomka Claudia Goldin, která se tímto zabývala ve svých výzkumech, to nazývá „penalizací za mateřství“ – a data jí dávají za pravdu. Po narození dítěte ženy klesají profesně i finančně, a často se už nikdy nevrátí tam, kde byly. Za to také získala Nobelovu cenu za ekonomii.
Dnešní český trh práce zoufale hledá zaměstnance. A my necháváme tento lidský kapitál ležet ladem. Není to škoda?
Proto jsme se rozhodli, že nebudeme dál chodit kolem horké kaše. Je potřeba říci nahlas, že nastal čas otevřít seriózní debatu o zkrácení rodičovské dovolené v Česku. Vedou nás k tomu ekonomické, sociální a společenské kontexty. Inspirujeme se opět zejména ve Švédsku (skandinávské země nicméně mají systémy RD velmi podobné). A tentokrát jsme téma rozšířili o nezbytný ekonomický rámec a představili pozoruhodná čísla.
Ekonom Petr Bartoň na základě našeho zadání spočítal, že kdyby se rodičovská v Česku „zešvédštila“ – tedy zkrátila na polovinu – přineslo by to státnímu rozpočtu 35 miliard korun ročně. Jen na daních a odvodech. Bez dalších výdajů. Více najdete v jeho prezentaci níže a v článku pro HN.
Co víc? Zvýšil by se rodičovský příspěvek. A to by mohlo vést i k většímu zapojení mužů-otců do rodičovské péče. Aktuálně otcové na rodičovské tvoří mizivá 2 %. To není diskriminace, ale ekonomika rodin. Většinou je doma ten, kdo vydělává méně.
Snížil by se Gender Pay Gap – tedy rozdíl ve mzdách mužů a žen. Ten se po narození dítěte začíná zvětšovat a táhne se až do odchodu do penze, jejichž výše je také nižší. Rozdíl ve mzdách mnohé ženy už nikdy nedoženou.
I ženy-matky se chtějí realizovat profesně a budovat si kariéru. Chtějí pracovat – na plný úvazek, jiné částečně, některé jen brigádně. Vstřícné pracovní podmínky, podpůrné programy pro rodiče v práci včetně různých forem flexibility na pracovišti, jsou tím správným řešením. A firmy, které to pochopily, na tom vydělávají – nejen v loajalitě zaměstnankyň, ale i v reputaci a výsledcích.
Aby ale zkrácení rodičovské skutečně fungovalo, musíme současně investovat do podpory rodin – zejména do dostupné předškolní péče. Bez toho to nepůjde. „Zkrátit rodičovskou“ neznamená brát, ale naopak dávat. Svobodu volby, příležitosti, ekonomickou podporu a uznání.
Tématu se budeme dále intenzivně věnovat a přineseme další zajímavé informace.
Níže naleznete prezentace řečníků konference Matky a otcové vítáni 2025 a fotogalerii.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství
