Když jsme jako Byznys pro společnost ve spolupráci s partnery chystali letošní – již sedmý – ročník konference „Matky a otcové vítáni“, bylo nám jasné, že bude třeba zohlednit dramatické dopady, jež vnesla (nejen) rodičům v práci do životů pandemie covid-19. Firmy si na konferenci připravovaly svoje nově nabytá know-how v oblasti hybridních pracovních týdnů, home-officů, flexibilních směn a dalších pořád ještě mnohdy novinek, které si mimořádná opatření vyžádala.
Zaměstnavatelé museli vyjít pracujícím rodičům vstříc už jen z toho důvodu, že home-office byl po velkou část roku místem, kde si hrají děti. Kdo někdy zkoušel pracovat za přítomnosti tříletého dítěte, ten dobře ví, že ze slova „office“ se v této konstelaci stává spíše formální označení. Takhle vznikl podtitul letošního ročníku, který zní „Rodiče a zaměstnavatelé v prostředí velkých změn a nových výzev“.
Jenomže krize postupně přibývají tak, že pomalu nestíháme vyhodnocovat jejich dopady. A tak ruským vpádem na Ukrajinu začala v Evropě válka. A to válka, která se dramaticky týká i České republiky, české společnosti, nejen českého státu a institucí, ale i firem, neboť nás všechny čeká náročný společný úkol v podobě integrace možná i stovek tisíců ukrajinských žen, dětí a mužů, celých i válkou přetrhaných rodin, které u nás hledají před válkou azyl, a mnozí časem i nový život.
A četné výzkumy – včetně toho posledního z dílny PAQ Research – naznačují, že až dvě třetiny těchto uprchlíků by mohly zůstat v zemi, která jim poskytne azyl i poté, co v jejich domovině skončí válka. Najednou tedy bylo zřejmé, že není možné pořádat konferenci o slaďování rodinného a pracovního života, která se aspoň nepokusí tuhle novou českou realitu zohlednit. A tak se zrodil druhý podtitul: „Rodiče z Ukrajiny vítání“.
Pro charakter signatářů Charty diverzity je příznačné, že už pouhé týdny po začátku ruské invaze a prvních uprchlických vln z Ukrajiny byli mnozí zaměstnavatelé schopni flexibilně představit konkrétní nástroje, které s příchozími z Ukrajiny počítají. Společnost Accenture například poskytuje komplexní poradenství pro stávající ukrajinské zaměstnance – říkají tomu „telemedicína“, jde o psychickou podporu na dálku, od pomoci přivést zaměstnance živé a zdravé do České republiky, až po právní asistenci a psychologickou podporu.
Signatáři sami organizují sbírky mezi svými zaměstnanci. Rozhodne-li se někdo odjet na Ukrajinu, je mu garantována (minimálně z nadpoloviční části, mnohdy celá) mzda a místo. Firmy také zajišťují dopravu z Ukrajiny pro rodiny. Jeden z čerstvých signatářů, společnost Heimstaden, připravil na Ostravsku příchozím Ukrajincům 500 bytů.
I my v těchto dnech napínáme veškeré úsilí k tomu, abychom tuto novou českou realitu integrovali do našich aktivit. Vzhledem k tomu, že právě integrace a inkluze lidí z různých prostředí stojí v samém srdci našich snah, vnímáme situaci jako sice náročnou, ale stále především výzvu. A výzva je něčím, co vyžaduje bystrost, úsilí a spolupráci, ale právě za pomoci těchto ctností může být přínosem všem zapojeným.
Podle toho, jak k této výzvě přistupují naši partneři a signatáři Charty diverzity, věříme, že Česká republika má potenciál vyjít z této krize jako silnější. Budou to totiž nakonec firmy a zaměstnavatelé, kdo bude tvořit páteř inkluze příchozích z Ukrajiny.
V rámci agendy Charty diverzity a projektu Diversity & Inclusion MasterClass, se obecně snažíme oslovovat co nejširší spektrum zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni přijmout závazek k prosazování principů diverzity a inkluze. Veřejně jim poskytneme k dispozici otevřené nástroje, které jim mohou v těchto oblastech pomáhat. Naše online „sebehodnocení“ tzv. Diversity Compass, firmě pomůže zjistit, jak na tom aktuálně je s diverzitou a inkluzí. To je první nezbytný krok, aby zaměstnavatel získal jasnou představu, co v oblasti diverzity a inkluze dělá, a na co by se mohl a měl dále zaměřit.
V rámci širšího „balíčku“ výstupů projektu pak připravujeme společně s aktivně zapojenými signatářskými firmami Charty diverzity „Průvodce po MasterClass“. Bude to takový průvodce diverzitou a inkluzí pro zatím méně zkušené zaměstnavatele. „Balíček“ bude obsahovat také sérii podcastů, video spotů, článků a eventů nejen pro český, ale také evropský trh a celou širší signatářskou komunitu Charty diverzity. To celé samozřejmě doplňuje Evropský měsíc diverzity, teď v květnu, letos s leitmotivem Building Bridges.
Platí, že se v rámci projektu zaměřujeme také na klíčová témata jako jsou například „Rodiče v práci“, postavení žen ve společnosti a na trhu práce, věk v práci a mezigenerační dialog, LGBT komunita, mladí lidé na trhu práce a další skupiny na trhu práce. Rozhodli jsme se rovněž aktivity projektu propojit i s ukrajinským tématem, integrací a začleněním ukrajinských lidí na trhu práce a do společnosti.
V rámci agendy projektu se budeme snažit podporovat a doplňovat všechny snahy o úspěšnou, vstřícnou a udržitelnou integraci Ukrajinců a Ukrajinek na český trh práce i v české společnosti. Jsme přesvědčeni, že tudy vede cesta, ze které může česká společnost vyjít jako silnější, pestřejší a úspěšnější.
Přítomnost si nevybíráme, ale budoucnost máme ve svých rukách.
Financováno z programu Evropské unie |
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství