TISKOVÁ ZPRÁVA:
Eurokomisařka Jourová jednala s vrcholnými představiteli českého byznysu o diverzitě a CSR
Praha, 16. ledna 2015 - Společenskou odpovědnost firem (CSR) a diverzitu jako klíčový pilíř podnikání firem podporovaných i Evropskou komisí (EK) probírala na setkání v Praze se zástupci největších tuzemských firem eurokomisařka Věra Jourová.
Česká zástupkyně v EK, která má na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů věnovala během jednání zvláštní pozornost pohledu domácího byznysu na program diverzity v zaměstnání. Tedy projektů, které řeší a podporují všeobecně tolerantní pracovní prostředí - nezávisle na pohlaví, věku, náboženství, zdravotním stavu, rase či sexuální orientaci.
Česko se na sklonku loňského roku stalo 14 zemí EU, ve které mohou zaměstnavatelé podepisovat závazky Charty diverzity, která tolerantnost v práci upravuje. V Evropě ji dosud podepsalo přes 7000 zaměstnavatelů a první dvacítka se již připojila i v ČR (více na www.diverzita.cz).
"Jsem potěšena, že se české firmy rozhodly přistoupit dobrovolně k samoregulačnímu opatření, kterým je evropská Charta diverzity a daly tím najevo opravdový závazek k podpoře různorodosti na pracovním trhu," prohlásila po setkání s generálními řediteli a členy vedení firem Věra Jourová.
Pražskou schůzku organizovala platforma Byznys pro společnost (BpS), která sdružuje přední tuzemské podniky, zajímající se o společenskou odpovědnost a udržitelnost a která je rovněž národním koordinátorem evropské Charty diverzity v České republice.
„Pro úspěch odpovědného přístupu k podnikání potřebujeme obě strany, firmy i uznání a podporu státu. A diverzita na pracovním trhu je otázkou, která je nadnárodní a podpora Evropské komise hraje klíčovou roli i pro Česko", vysvětlila Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost.
Zástupci firem se při debatě s komisařkou Jourovou shodli, že ČR musí řešit například nízké zastoupení žen ve vedení firem, s nímž se dlouhodobě potýká - v dozorčích radách a představenstvech není žen ani čtvrtina, ředitelek společností je méně než 10%. Třeba aktuální studie firmy Bisnode analyzující více než 4700 firem přitom upozornila, že přítomnost žen v představenstvu a dozorčí radě českých akciových společností má jasný pozitivní vliv na jejich finanční stabilitu.
Schůzka tuzemských top manažerů s Věrou Jourovou byla prvním krokem k širší diskuzi mezi zástupci byznysu a veřejné správy o strategickém rozvoji tuzemského CSR a programů diverzity, kterou hodlá platforma v roce 2015 rozvíjet.
INFOBOX: Top manažeři, kteří jednali s komisařkou Jourovou 16.1.2015 v Praze (firmy v abecedním pořadí):
ABB - Hannu Kasi, CEO
Accenture ČR - Alena Sochorová, členka vedení (Senior Executive)
ČEZ Group - Michaela Chaloupková, členka představenstva
ČMSS - Vladimír Staňura, CEO
Erste Group Bank AG - Vera Budway, Chief Diversity Officer
GSK - Monika Horníková, CEO
IBM ČR a SR - Milena Jabůrková, členka vedení (Governmental Programs Executive)
Komerční banka - Pavel Jirák, člen představenstva
Microsoft - Biliana Weber, CEO
O2 - Ctirad Lolek, HR Director
Skanska ČR a SR - Jan Doleček, člen představenstva
Sodexo Česká republika - Martina Březinová, CEO
Tesco Stores - Jiří Mareček, člen vedení
Článek v Hospodářské noviny 19. 1. 2015
O Byznys pro společnost, z.s.:
Největší odborná platforma firem pro sdílení a šíření principů odpovědného a trvale udržitelného podnikání v ČR. Uděluje prestižní ceny TOP Odpovědná firma pro nejlepší CSR projekty (Corporate Social Responsibility).
www.byznysprospolecnost.cz
https://www.facebook.com/byznysprospolecnost
https://twitter.com/CSR_CZ
Kontakt pro média: Pavlína Kalousová, kalousova@byznysprospolecnost.cz
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství