Kulatý stůl pro zaměstnavatele
Kulatý stůl pro zaměstnavatele na téma Genderová diverzita a flexibilní formy práce v souvislostech uspořádal v první březnový pátek Byznys pro společnost ve spolupráci s Gender Studies.
Akce, určená pro HR management, specialisty a specialistky, konzultanty a konzultantky z českých firem přinesla mimo jiné první výsledky výzkumů a analýz zaměřených na souvislosti rodičovství a trhu práce.
Radka Dudová a Hana Hašková (Sociologický ústav AV ČR) prezentovaly výsledky kvalitativní studie: „Není práce jako práce, matky mezi flexibilitou a prekarizací". Poukázaly na v evropském kontextu velmi nízkou zaměstnanost českých matek na rodičovské dovolené a po jejím skončení. Zmínily i extrémně vysoké procento využívání pracovních dohod (DPP, DPČ apod.) matkami na rodičovské dovolené oproti standardnímu zaměstnaneckému poměru s pracovní smlouvou.
Výsledky korespondenčního experimentu na pracovním trhu s názvem „Mapování míry diskriminace při přijímání do zaměstnání na základě očekávání mateřství" představil Vojtěch Bartoš z CERGE EI. Podle jeho závěrů naopak výzkum diskriminaci na straně českých zaměstnavatelů při výběru kandidátů na volné pracovní pozice neprokázal.
Navazující debatou provedly účastníky Helena Skálová a Lada Wichterlová, expertky genderových aspektů trhu práce z Gender Studies, o.p.s. Dlouhá polemika se vedla například o prospěšnost délky rodičovské dovolené v ČR a také o tom, zda její čerpání ženám spíše komplikuje postavení na pracovním trhu či nikoliv. Odborným pohledem přispěla Nataša Randlová (Randl&Partners), která vysvětlovala české poměry z pracovně právního a personálního hlediska.
Kolegyně Miriam Zábrženská pak ve své prezentaci upozornila na jiný důležitý aspekt - přípravu na nadcházejících demografických změn v české populaci. Možná řešení ilustrovala na příkladech aktivního přístupu společensky odpovědných firem, kteří se stávají signatáři Evropské Charty Divezity, jejímž národním koordinátorem v ČR je platforma Byznys pro společnost.
Charta je jedním z klíčových nástrojů, jak aktivně hledat a podporovat rovné příležitosti ve všech oblastech týkajících se diverzity (gender, věk, národnost, sexuální orientace apod.).
Naše aktivita na podporu diverzity je součástí projektu platformy Byznys pro Společnost Diverzita 2013+ - Getting women on board. Bereme ženy na palubu. Je realizován díky finanční podpoře Norských fondů, prostřednictvím projektu Dejme (že)nám šanci, který v České republice realizuje Nadace Open Society Fund Praha Českými partnery projektu jsou Otevřená společnost, o.p.s a NHÚ AV ČR, v.v.i. Norským partnerem je Institute of social research
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
http://genderstudies.cz/cz/cedm
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství