Heimstaden
O Heimstaden
Společnost Heimstaden je největším poskytovatelem nájemního bydlení v České republice a je rovněž jednou z největších firem v Moravskoslezském kraji. Vlastní a spravuje více než 42 tisíc bytových jednotek.
Naší základní vizí je nabízet dlouhodobé a bezpečné nájemní bydlení založené na konceptu přátelských domovů. Místa, kde život našich klientů je jednodušší a pestřejší. I proto věnujeme tak velkou pozornost sociální a environmentální udržitelnosti i kvalitě života těch, kdo v našich bytech bydlí. Ovlivňujeme životy obyvatel několika měst, naše činnost má dopad jak na jejich spokojenost, tak na celkový ráz veřejného prostoru.
Poskytujeme domov téměř 80 tisícům klientů. Bydlí u nás senioři i mladé páry, které se poprvé v životě stavějí na vlastní nohy. V našich bytech mají domov velké rodiny i osamělí lidé. Za každými dveřmi se píše jiný příběh.
Hodnotu Heimstaden netvoří budovy, ale jejich obyvatelé a každý nich je individuální osobnost se svými potřebami. Máme celou řadu programů pro různé cílové skupiny. Děláme to zcela nad rámec našich povinností pronajímatele.
Řídíme se trojicí hodnot – otevřenost, péče, odvaha – to znamená, že jsme transparentní, vnímáme našeho klienta i jeho aktuální situaci a nebojíme se hledat nové cesty k vyřešení problémů.
Jan Rafaj
CEO, Heimstaden
Diverzita a rozmanitost nás v souvislosti s péčí o klienty provází na každém kroku. Přihlášení se k principům Charty diverzity je přirozeným formálním krokem, který následuje naši mnohaletou snahu pečovat o zranitelné skupiny nájemníků – ať z hlediska věku, původu nebo životní situace. Učíme se individuálně rozumět každému klientovi, a proto nám tato platforma dává velký smysl.
Zaměřujeme se na ty nejzranitelnější skupiny klientů
Pomáháme s bydlením a podporujeme sociální začlenění lidí v tíživé životní situaci
Poskytujeme pomoc při zajištění dlouhodobého bydlení domácností těm, kteří se potýkají s nedostatečnou kompetencí pro udržení nájemního bydlení. Spolupracujeme s řadou neziskových organizací i sociálních odborů municipálních úřadů a pomáháme zajistit bydlení pro ty, kteří ho z objektivních důvodů nemohou řešit běžným tržním způsobem.
Ve spolupráci se sociálními odbory kraje, úřadem práce a neziskovými organizacemi se usilovně věnujeme problematice sociálního bydlení a pomoci zranitelným skupinám nájemníků. Jedná se například o matky samoživitelky, mladé rodiny v sociální tísni nebo o klienty domů na půli cesty.
Byty vybíráme tak, aby odpovídaly potřebám klientů, s přihlédnutím k jejich aktuální sociální a ekonomické situaci, a oni se tak mohli osamostatnit a nastartovat novou životní etapu. Dlouhodobě probíhá spolupráce přibližně s 20 neziskovými organizacemi, kterým pro potřeby zajištění sociálního bydlení jejich klientům pronajímáme 1100 bytů. Z našich vlastních zdrojů věnujeme na terénní sociální práci cca 13 milionů korun.
Mimo to Heimstaden zaměstnává vlastního pracovníka, který tuto práci s klienty ve ztížené životní situaci provádí.
V rámci tzv. principu prostupného bydlení poskytujeme byty neziskové organizaci a ta je dále pronajímá svým klientům při souběžném poskytování sociálních služeb práce. Nezisková organizace může klienta, který po dobu dvou let plní všechny své závazky, doporučit k přechodu do přímého nájemního vztahu. Klient přitom zůstává bydlet v bytě, v kterém již dva roky bydlel a kde si vybudoval sociální vztahy. Cílem je, aby lidé v těchto programech získali zpět samostatnost a začlenili se zpět do společnosti. Této oblasti se věnujeme v projektech S námi domů a Tréninkové byty.
Díky projektu S námi domů pomáháme dětem z dětských domovů a pěstounských rodin postavit se na vlastní nohy. Poskytujeme například zlevněné bydlení v plně zařízených bytech s doprovodnou sociální péčí. Cílem programu Tréninkové byty je podpora mladých lidí žijících v dětských domovech, kteří se připravují na důležitý životní krok – odchod z ústavní výchovy a nastartování samostatného života. Abychom mladým lidem tuto životní změnu trošku usnadnili a pomohli je připravit na to, co je může čekat, nabízíme dětským domovům zlevněné byty pro přípravu jejich klientů na opuštění bran ústavu. Program Tréninkové byty je odvozený od programu S námi domů a probíhá ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a jeho příspěvkovými organizacemi (poskytovatelé sociálních služeb a dětské domovy).
Program Krizové bydlení 2021 podporuje osoby a rodiny, které se vyskytly v nenadálé krizové životní situaci, důsledkem čehož náhle přišli o bydlení, nebo nové bydlení akutně potřebují. Zájemci o účast v programu mohou tak získat dočasné až šestiměsíční nájemní bydlení v plně vybaveném bytě. Ke spuštění této pomoci nás inspiroval smutný příběh rodiny z Havířova, která vyhořela a kde bylo potřeba ze dne a den mamince a dceři poskytnout byt.
Housing first je program, který s námi provozuje Spolek Portavita. Jeho cílem je zajistit bydlení ohroženým cílovým skupinám, například samoživitelkám s dětmi (popř. rodinám), které se ocitly bez domova nebo jsou ve standardním nájemním bydlení ohroženy jeho ztrátou. Současně je jim poskytována potřebná podpora a pomoc v důležitých oblastech života. Zrod Housing first iniciovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a v současné době podpořilo přímými dotacemi 15 subjektů v České republice, které jej mohou provozovat.
Podpora národnostních menšin
Dlouhodobě podporujeme aktivity různých národnostních menšin, spolupracujeme s jejich sdruženími a pomáháme rozvíjet jejich tradice. Vedle podpory vietnamské a řecké menšiny se snažíme maximálně reagovat i na potřeby romské menšiny. Naším partnerem v Moravskoslezském kraji je Sdružení Romů, se kterým připravujeme program na podporu talentovaných dětí v Karviné-Novém Městě.
Také spolu s Portavitou se nám podařilo zahájit hned několik projektů například v Havířově a Orlové, které jsou založeny na existenci tzv. jádrových skupin – aktivních Romů, kteří přicházejí s vlastními myšlenkami a nápady na rozvoj komunity. Tyto iniciativní nájemníky podporujeme například klientskými granty a jsme jim připraveni pomoci i s administrativními záležitostmi při zakládání vlastního spolku apod.
Novou výraznou minoritou jsou uprchlíci z Ukrajiny. Heimstaden pro ně vyčlenil 500 bytů zdarma hned první den válečného konfliktu. Za tři měsíce se díky skvělé spolupráci s krajem a obcemi už podařila obsadit více než polovina. Ubytování v bytech preferují lidé, kteří již v Česku mají příbuzné anebo již prošli uprchlickým zařízením a rozhodli se zůstat delší dobu.
Heimstaden nenabízí jen byty, ale řadu doprovodných služeb pro své klienty. V minulosti pro ně založil a financuje například Centrum pro podporu podnikání, komunitní centra, agenturu práce a nyní připravuje dokonce otevření sociálního podniku. Vše je nyní dispozici i Ukrajincům, aby se co nejrychleji adaptovali na život v Česku.
Specifické potřeby velkých rodin
Skupina Heimstaden už vloni představila celosvětovou spolupráci s organizací SOS dětské vesničky, kdy ročně věnuje 100 euro za každý byt na pomoc ohroženým dětem. Mimo to letos uvolnila dalších cca 40 milionů korun jen na pomoc lidem z Ukrajiny. I díky tomu dnes v Havířově našlo bezpečné domovy 24 pěstounských rodin. Jedná se až o 15členné rodiny, které měly velmi specifické požadavky na bydlení a kterým jsme velmi složitě hledali bydlení tak, abychom rodinu ponechali pohromadě. To se nám nakonec podařilo a děti z těchto rodin již začaly chodit do místních škol. Program by nemohl být úspěšný bez intenzivní podpory a denní terénní práce zdejší organizace SOS dětské vesničky, která v Havířově vznikla teprve vloni a se kterou úzce spolupracujeme.
O byty mohou lidé z Ukrajiny žádat prostřednictvím speciálně zřízené linky, obsluhované rodilým mluvčím z Ukrajiny.
Děti v nouzi
Zcela nová pobočka a programy SOS dětských vesniček v kraji vznikla díky našemu daru více než 110 milionů korun. Kancelář SOS vesniček se v Moravskoslezském kraji zaměřuje na dva programy, nejprve na pěstouny a jejich podporu, druhý projekt je pak svým zacílením vůbec první svého druhu v Česku. Vyhledává mladé rodiny, kterým hrozí odebrání dítěte, nebo maminky, které zvažují dítě odložit z důvodu nedostatečné podpory z okolí. Organizace tak rodiče maximálně podporuje, aby dětem vytvořili bezpečné a milující prostředí. Provoz kanceláře i oba programy jsou hrazeny z prostředků Heimstaden.
Pokračujeme v podpoře seniorů
Senioři jsou stále početnější skupinou obyvatel. Pro naplnění jejich snů a cílů spolupracujeme s některými neziskovými organizacemi a provozujeme vlastní centra pro seniory. Ty nabízejí každý všední den zajímavý program naplněný besedami, přednáškami, pohybovými a tvůrčími aktivitami.
Pečovat lépe o naše seniory a pomáhat jim v tíživých situacích zajišťuje projekt Senior asistent. Služba je určená zejména seniorům a zdravotně postiženým nad 60 let, kteří se náhle ocitnou ve složité životní situaci, například ztratí partnera a nedokážou sami o sebe pečovat. Senior asistent nabízí i pomoc se zvládáním péče po návratu z nemocnice do domácího prostředí, pomoc s úpravou bytů pro seniory atd.
Sociální programy zaměřené na inkluzi menšin a podporu jakkoliv znevýhodněných osob bude Heimstaden v budoucnu rozvíjet nejen v Česku, ale v rámci celé skupiny. Jsme velmi rádi, že se můžeme inspirovat platformou BPS a být součástí aktivit, které vyvíjí.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Contact
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2nd floor
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union