Možnost prodiskutovat s předními manažerkami či členkami představenstev příležitosti a bariéry, které přináší podpora zastoupení žen ve vedení podniků, nabídla červnová pracovní cesta do Norska, které se zúčastnili i zástupci platformy Byznys pro společnost.
Součástí akce byla mimo jiné účast na konferenci „Skleněný strop" v norském Trondheimu, kde o tématu "žen ve vedení" debatovali a přednášeli přední experti z byznysového i veřejného sektoru - mimo jiné i zástupkyně Institute for Social Research, který je v České republice zapojen do programu "Bereme ženy na palubu".
Podpora pracovní diverzity a flexibility byla hlavním bodem i u dalších rozhovorů s norskými manažerkami, které otevřeně promlouvaly o svých zkušenostech s norským systémem kvót v této oblasti.
Praktické zkušenosti s "kvótovým přístupem" nejsou jednoznačné. Ženy jsou v Norsku často pouze v boardech, avšak v dalších liniích top managementu tolik ne. Firmy odešly z burzy, aby nemusely mít kvóty.
Faktem nicméně zůstává, že systém podpory profesní kariéry žen je v zemi velmi propracovaný a věnuje se mu značná pozornost. Což potvrdila i jedna z mladých političek, která se do vyšších pater norské politiky dostala právě díky systému dobrovolných kvót, které místní strany adaptovaly a dodržují. I když i ona má řadu výhrad k pravidlům a zákonům, které práva zaměstnanců - ne jen žen - v Norsku upravují, celkově je přesvědčena o tom, že nastavení a dodržování dobrovolných závazků v oblasti diverzity je pro společnost jednoznačně cesta vpřed.
Naše cesta proběhla jako součást projektu platformy Byznys pro společnost Posílení spolupráce s Norskem a konference "Skleněný strop". Ten je realizován ve spolupráci s norským Institute for Social Research díky finanční podpoře Norských fondů, Fondu bilaterální spolupráce, prostřednictvím programu Dejme (že)nám šanci, který v ČR realizuje Nadace Open Society Fund Praha. www.diverzita.cz