Ženy ve vedení
V roce 2020 upozornila Evropská komise Českou republiku na nízké zastoupení žen ve vedení firem a ve veřejných společenských funkcích. Na vině je hlavně nízká flexibilita práce, která zejména ženám-matkám komplikuje sladit práci a rodinu. Druhým faktorem je pak setrvávající vysoký rozdíl v odměňování mužů a žen, který činí až 22%.
Průzkumy vypovídají, že kariérní dráha mužů i žen je stejná do 30 let věku. Poté se trend mění, a to s narozením prvního dítěte, kdy ženy pracovní trh opouští. Při návratu se pak častěji dostávají na nižší pracovní pozice. Tato situace se ještě zhoršila vlivem pandemie, kdy byly ženy pod dlouhodobým tlakem ustát péči o rodinu i práci. Moc dobře víme, že právě ženy disponují vysokým potenciálem, potřebují ale podpořit ve slaďování pracovního a kariérního života, v talent a career developmentu a v oblasti rovného odměňování. Podpoře zaměstnanosti žen se věnujeme se signatáři Charty diverzity dlouhodobě.
Projekty a vzdělávání
Analytické nástroje
Akce
Nadcházející akce
Nyní k dané oblasti nejsou žádné nadcházející akce.
Předešlé akce
Kulatý stůl „Gender a Česko: Ženy ve vedení obchodních společností“
Cílem akce je otevřít prostor pro dialog, sdílení zkušeností, dobré praxe a motivovat obchodní společnosti (jak soukromé, tak s majetkovou účastí státu) zabývat se tématy diverzity, inkluze, flexibility a slaďováním pracovního a soukromého života.
Jak na Gender Pay Gap ve firmách pomocí transparentnosti
Registrujte se do 27. května na: https://bit.ly/3tZS43Y
Aktuality
Women on Board: mnoho povyku pro nic
Je zde další výbušná směrnice Evropské komise „Směrnice o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností,“ neboli Women on Board, která se diskutuje ve veřejném prostoru. Směrnice byla sice přijata v roce 2022, ale pomalu se blíží termín, kdy ji musí také Česká republika transponovat do své legislativy, proto tedy budí pozornost.
Dejte ženám větší prostor, posílí český trh práce
Ve sněmovně diskutovaly ženy z odpovědných firem, signatářů Charty diverzity s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Adamovou Pekarovou. Zazněly příklady dobré praxe, ale i náměty pro státní správu, jak postavení žen na trhu práce posílit.
Evropa chce rovné platy mužů a žen. V Česku se rozdíl v odměňování pohybuje kolem 16 % v neprospěch žen
Ženy v Česku musely v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Proti předchozímu roku je to o 9 dní méně.
Česko může být ekonomicky silnější, když dá ženám rovné příležitosti
Zapojení žen v představenstvech, vysokých manažerských funkcích, politice a dalších rozhodovacích pozicích je v Česku stále nedostatečné. Podle Indexu žen ve vedení, který sestavil Byznys pro společnost (2018), je to jen něco přes 7 % žen.