
Dne 13.12.2022 se v budově Evropského domu uskutečnilo slavnostní setkání nových signatářských firem Charty Diverzity pod názvem: „Diversity & Inclusion – Bridges across the Society“. Hostitelem a partnerem setkání bylo Zastoupení Evropské komise v Českém republice za přímé účasti Moniky Ladmanové, vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR a také Adély Šípové, senátorky Parlamentu České republiky. Slavnostní setkání se konalo i v rámci projektu Diversity & Inclusion MasterClass. V průběhu setkání slavnostně přistoupilo k Chartě diverzity deset nových signatářských firem.
Monika Ladmanová, Vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR, v úvodu programu hovořila o vnímání diverzity a inkluze na úrovni Evropské Unie. „Diverzita a inkluze jsou dvě veličiny, které jsou pro Evropskou unii součástí důležitého hodnotového rámce, který je aktuálně protknutý dramatickými válečnými událostmi v Evropě“. Diverzita se stává více a více nezbytnou součástí fungování firem a společností, propisuje se do firemních strategií a procesů. Již nejde jen o aktivity HR oddělení, ale diverzita a inkluze jsou součástí byznysových strategií firem a součástí krátkodobých i dlouhodobých strategických cílů. „Jsme moc rádi, že zájem o Chartu diverzity stoupá a stoupá i počet nových signatářských a rovněž členských firem. Zvláště v posledním roce vidíme zvýšený zájem zaměstnavatelů o vstup do Charty diverzity a o témata diverzity a inkluze obecně,“ zdůraznil v úvodu setkání Pavel Štern, ředitel Byznysu pro společnost.
Odpovědné firmy inspirují příklady a dobrou praxí
Na hlavním diskusním panelu vedoucí zastoupení EK v České republice Monika Ladmanová a také senátorka Adéla Šípová hovořily zejména o třech prioritních tématech v kontextu agendy Evropské komise v diverzitě a inkluzi. O vyrovnaném zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích, slaďování práce a rodiny (work life balance directive) a rovném odměňování (gender pay gap). Vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích:
Před pár týdny byla Evropskou komisí finálně přijata „Směrnice o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností“. Evropské komise zavazuje členské státy Evropské unie do roku 2026 přijmout vnitřní legislativu, která zajistí, že do tohoto data budou v dozorčích orgánech kótovaných firem zastoupeny ženy a muži podílem 60 ku 40. https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/gender-balance-corporate-boards
„Stanoviska zaměstnavatelů a podniků jsou pro společnost zcela zásadní. Procentuální zastoupení žen ve vedení či v dozorčích radách je již v současnosti věcí firemního renomé,“ uvedla v diskusi senátorka Adéla Šípová.
Problém s vyrovnaným zastoupením žen je komplexní záležitost týkající se i odchodu na mateřskou / rodičovskou dovolenou zejména žen-matek. V současnosti projednává senát revizi „Barcelonských cílů“ což jsou doporučení, která mají členské státy vést k tomu, aby zvýšily kapacity v předškolních zařízeních tak, aby 33 % dětí ve věku do 3 let mělo možnost v nějakém předškolním zařízení být. V České republice počet dětí do 3 let v předškolních zařízeních v posledních letech stále klesá, je jich přibližně 6 %, podle MPSV. Na základě dostupných statistik a údajů je také již dlouhodobě zřejmé, že ženy-matky se „nezapojují“ do pracovního procesu, respektive profesní a kariérní rozvoj je pro ně v podstatě omezen mj. zejména z důvodu nedostatku míst v předškolních zařízeních či jejich celkově malé dostupnosti. „Česká republika trpí nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a zaměstnankyň. Tedy, my je máme, ale jsou doma. Tento problém je třeba řešit,“ říká Adéla Šípová.
Odpovědné firmy hlásící se k Chartě diverzity reprezentují na českém trhu práce nejlepší praxi inovativních a inspirativních programů pro různorodé skupiny lidí. Nejrozšířenější a nejúspěšněji jsou právě inkluzivní programy na podporu „rodičů v práci, matek i otců“. https://diverzita.cz/cs/akce-detail/konference-matky-a-otcove-vitani
Slaďování práce a rodiny:
Ve směrnici z roku 2019 „Work Life Balance Directive; https://www.mpsv.cz/smernice-work-life-balance; nastavila Evropská komise pravidla pro rodičovskou dovolenou, uzákonila i povinnost otcovské dovolené a zároveň představila pojem „pečovatelská dovolená“. Směrnice se také věnuje flexibilitě pracovních podmínek a zavádí praxi, aby rodiče s dítětem do osmi let věku mohli požádat o flexibilní formu práce, například o práci z domova (home office). Zároveň však nestanovuje povinnost pro zaměstnavatele tuto flexibilitu poskytnout. Směrnice však dala důležitý podnět členským státům, aby zmapovaly praxi a potřeby různých skupin zaměstnanců a zaměstnankyň na trhu práce a podle toho vhodně a i s ohledem na charakter činnosti firem a společností nastavily podmínky a příležitosti pro flexibilitu práce.
Související novela našeho zákoníku práce jde ovšem výrazně nad rámec citované evropské směrnice, která zavádí nárok na home office pouze pro rodiče dětí do 8 let. Zaměstnavateli není přijímána pozitivně, mj. nerespektuje již rozšířenou praxi práce z domova u mnoha zaměstnavatelů zavedenou v důsledku „covidové zkušenosti“.
Odpovědné firmy sdružené v Chartě diverzity nabízejí mnoho inspirativních příkladů dobré praxe při zavádění nového „post covidové konceptu hybridní pracovní doby“ kombinující a umožňující práci z domova a na pracovišti.
Rovné odměňování:
Od roku 2005 se také mezinárodně měří rozdíl v odměňování žen a mužů. https://diverzita.cz/cs/aktualita/den-rovne-mzdy-jen-v-zemich-eu-chybi-13 Na základě tohoto měření bylo zjištěno, že na úrovni Evropské unie je průměrný rozdíl 13 %. Evropská komise se nejprve pokusila vydat různá doporučení pro členské státy, jak by mohly nerovnost v odměňování narovnávat. Některé státy dokonce samy přijaly svoji legislativu pro rovné odměňování, a to ještě předtím, než vyšel tento evropský předpis. Před rokem a půl zpracovala Evropská komise „Směrnici o větší transparentnosti při odměňování“, https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/pay-transparency/ přičemž nestanovuje, kolik má kdo komu platit, ale předepisuje, že ten, kdo platí, by měl být transparentní v tom, kolik platí a komu. Pokud dojde k závěru, že je ve firmě 5 % rozdíl v odměňování, tak by měl vnitřně nastavit procesy, které by měly tento rozdíl srovnat. Tento předpis / směrnice se zatím projednává mezi členskými státy EU.
Firmy a společnosti v Chartě diverzity se cíleně a dlouhodobě také věnují srovnání a narovnání rozdílů v odměňování mezi muži a ženami v rámci jejich firemní praxe a kultury.
Podpora sladování práce a rodiny v odpovědných firmách je komplexní a celkově na velmi vysoké úrovni. Tyto programy mohou být výraznou inspirací nejen pro další firmy na trhu práce, ale také pro veřejnou správu a stát.
Výstupy projektu Diversity & Inclusion MasterClass
Kamila Čubanová a Pavel Štern za Byznys pro společnost v této části programu představili výstupy klíčových aktivit v rámci projektu D&I MasterClass.
Diversity Compass – analytický nástroj, který pomůže méně zkušeným zaměstnavatelům v diverzitě a inkluzi identifikovat klíčové oblasti pro rozvoj diverzity a inkluze ve firmě.
D&I MasterClass – sadu nástrojů, opatření a doporučení, které volně navazují na indikativní zjištění zjištěných prostřednictvím nástroje Diversity Compass. Jedná se zejména o sérii videí a podcastů se zástupci a zástupkyněmi zkušených signatářských firem a představení jejich zkušeností dobré praxe v D&I. Koncem ledna 2023 bude k dispozici v elektronické podobě také již publikace „Průvodce po MasterClassu“. A v roce 2023 se v rámci projektu ještě uskuteční, společně se zapojenými signatářskými firmami další networkingové akce a workshopy v Praze, Brně a v Ostravě.
Slavnostní přistoupení nových firem k Chartě diverzity.
Za účasti vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Moniky Ladmanové a senátorky PČR Adély Šípové, přistoupilo slavnostně k Chartě diverzity 10 nových signatářských firem. Monika Ladmanová při této příležitosti zdůraznila, že spolupráci českého zastoupení Evropské komise s Chartou diverzity a odpovědnými firmami vnímá jako velice důležitou a těší se na další zapojení a spolupráci v rámci aktivit Charty diverzity v roce 2023.
K Chartě Diverzity slavnostně přistoupily společnosti:
· Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
· FAURECIA Forvia
· Continental Česká republika
· Medtronic Czechia, s.r.o.
· MALFINI a.s.
· NN Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku
· Siemens Mobility, s.r.o.
· Beiersdorf spol., s.r.o.
· Sodexo Pass Česká republika a.s.
· Národní agentura pro komunikační a informační technologie, s.p. (NAKIT)
Po slavnostním přistoupení bylo setkání ukončeno malým občerstvením a networkingem.
K dispozici nabízíme i video-záznamy ze setkání v češtině i angličtině, bohatou fotogalerii ze setkání a prezentaci s programem a dalšími informacemi. Chcete-li se stát součástí jedinečné komunity odpovědných firem v Chartě diverzity obraťte se na:
Kamilu Čubanovou - Manažerku diverzity BPS, cubanova@byznysprospolecnost.cz; tel: +420 724 202 626
Těšíme se na spolupráci a nové podněty a témata v rozmanité agendě Charty diverzity v roce 2023.
Záznam v českém jazyce
Záznam v anglickém jazyce
Materiály
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 240 201 195
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství
