Udržitelná ekonomická budoucnost už nebude spojována pouze s tradičním růstem HDP. Světové ekonomické fórum (WEF) letos představilo novou kampaň s názvem Future of Growth Initiative. Co tato iniciativa konkrétně přináší?
Smyslem iniciativy je mimo jiné změnit globální debatu o ekonomickém růstu. S tím souvisí i zahrnutí nových klíčových faktorů do společných úvah – např. inovace, udržitelnost, inkluze a odolnost. Rovnováha mezi kvantitou a kvalitou by se měla stát standardní součástí agendy růstu.
Podpora inovací v EU
Inovace jsou klíčové pro tzv. Spravedlivou zelenou transformaci a představují i důležitý faktor pro konkurenceschopnost celé Evropy. Program Horizon 2020 sloužil k financování výzkumu a inovací v EU mezi lety 2014–2020 s rozpočtem přibližně 80 mld. EUR. Na ten nyní navazuje Horizon Europe a s rozpočtem cca 90 mld. EUR potrvá do roku 2027. Další probíhající program InvestEU podporuje a mobilizuje soukromé investice pro hlavní priority EU, jako jsou ekologická a digitální transformace, inovace či sociální investice a dovednosti.
Odpovědné inovace
Odpovědné inovace přinášejí udržitelná a chytrá řešení pro ekonomiku a zlepšují kvalitu života společnosti. Zásadní roli v rozvoji inovací už nyní reprezentují firmy, které se hlásí ke společenské odpovědnosti a udržitelnosti. Ty již dnes díky tomu prokazují větší stabilitu a připravenost na změny, nové výzvy či krizové situace.
Potenciál spolupráce napříč obory
Mezioborové inovativní projekty firem mají velký potenciál přinášet výrazné environmentální, sociální i ekonomické benefity nejen pro firmy a jejich zaměstnance, ale i pro zákazníky a dodavatele. Například Hyundai uzavřel strategické partnerství se společností Waymo, kde mj. integrují plně autonomní technologii šesté generace. Výjimkou není ani koordinace firem v konkrétním oboru. To se třeba pozitivně projevuje v zemích, jež zavedly systém zálohování PET lahví a plechovek. V rámci recyklace odpadu zde totiž spolupracují různé nápojářské firmy a retaily. Úspěšné mezioborové projekty odpovědných firem existují i v ČR – např. Plzeňský Prazdroj, Microsoft, Agritecture a zástupci pěstitelů chmele společně realizují projekt Pro Chmel. Ten se zaměřuje na záchranu českého chmele.
Budování kultury inovací
EU a jednotlivé státy mají nezastupitelnou roli v podpoře inovací. Dosahují toho aktivním přístupem v rozvoji kultury inovací a prostřednictvím spolupráce s firmami či odbornými organizacemi. Inovace nemají jen technologický rozměr, ale měly by mít i sociální charakter, který bude zlepšovat celkovou kvalitu života společnosti. Svoboda a odpovědnost jsou také nezbytné, neboť autokratické systémy mohou technologický pokrok snadno zneužít. Tímto směrem se nejen Evropa snaží budovat udržitelnější a odpovědnější ekonomiku. Spojením inovací a spolupráce mezi různými sektory či aktéry lze dosáhnout nejen ekologických a ekonomických cílů, ale i posílení sociální soudržnosti. Vstupujeme do éry, kde společenská odpovědnost a trvalá udržitelnost nejsou jen trendy, ale významnými pilíři prosperity a stability budoucnosti.
Článek vznikl ve spolupráci s MEDIAPLANET CZ/SK pro kampaň ESG Leaders.
Celou kampaň můžete najít zde na tomto odkaze: ESG Leaders
Článek v online verzi najdete zde: Trvalá udržitelnost vede ke stabilitě a prosperitě
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství