
Květen – Evropský měsíc diverzity 2025
Podpořte otevřené a vstřícné pracovní prostředí
Diverzita jako klíč k udržitelné společnosti
Květen je jedním z nejhezčích měsíců v roce. Všechno kolem nás kvete, příroda hraje všemi barvami, vzduch je plný života a pestrosti. Když se díváme na rozkvetlé stromy, záhony květin nebo zelenající se parky, připomíná nám to něco důležitého: skutečná síla života spočívá v rozmanitosti.
Stejně jako příroda není jednotvárná, ani naše společnost a pracoviště nejsou jednobarevné. Každý z nás přináší své zkušenosti, pohledy, talenty, své „barvy“, které společně tvoří pestřejší a silnější celek. Právě proto slavíme květen jako Evropský měsíc diverzity – abychom si připomněli, že rozmanitost není jen hodnota, kterou obdivujeme venku v přírodě, ale i něco, co máme podporovat a chránit mezi sebou.
Proč na tom záleží?
Protože inkluzivní prostředí není jen „hezký bonus“. Je to základ pro firmy, organizace i instituce, které chtějí růst, inovovat a tvořit prostředí, kde se lidé cítí dobře, mohou rozvíjet své schopnosti a talenty, mohou být sami sebou. Evropská komise touto iniciativou potvrzuje svůj závazek bojovat proti diskriminaci a podporovat rovné příležitosti pro všechny.
Zvláště v těchto turbulentních časech je důležité nebát se podpořit naše demokratické hodnoty, otevřenou společnost a vzájemný respekt. Proto jsme Evropský měsíc diverzity 2025 v rámci Byznysu pro společnost otevřeli webinářem k tématu pod názvem „Diverzita na křižovatce.“
Naši Ambasadoři Charty diverzity v Bruselu velmi zaujali
Evropský měsíc diverzity 2025 slavnostně zahájila také Evropská komise – a to setkáním v Bruselu dne 29.4.-30.4.2025.
Zúčastnili jsme se setkání za Chartu diverzity Česká republika společně s jedním z našich Ambasadorů Charty diverzity, Komerční bankou, a.s. Společně s námi do Bruselu zavítala Sherin Abazeidová, Chief Culture & Diversity Officer, která je rovněž držitelkou ocenění TOP Odpovědný lídr v diverzitě 2024.
Za slovenskou Chartu diverzity se účastnila Martina Hlisnikovská, Equality, Diversity & Inclusion Leader za společnost IKEA CZ/HU/SK. IKEA je rovněž signatářem Charty diverzity v ČR.
Na úvod slavnostního zahájení osobně promluvily významné osobnosti za Evropskou komisi, jako Komisařka pro rovnost (DG Justice), Hadja Lahbib, Irena Moozová, Deputy Director-General of DG Justice & Consumer; nebo Magdalena Dropek, counsellor in Equal Treatment Department, kancelář Předsedy vlády Polsko v rámci polského předsednictví.
Výraznou podporu Evropské komisi a Komisařce pro rovnost předneslo také všech 27 Evropských Chart diverzity přestavením společného závazku „Pledge“ - podpory témat diverzity, inkluze a rovnosti ve všech zemích EU.
Dalším bodem programu byl diskuzní panel na téma „United in Diversity – staying strong in defending and promoting our values” – téma, kterému se poslední dobou intenzivně věnujeme i my v Byznys pro společnost. V panelu byli zástupci a zástupkyně firem Hays, Micro+Polo, organizace European Pride Business Network a Evropské komise.
Konferenční program prvního dne byl zakončen slavnostním ceremoniálem, kde byla vyhlášena Evropská města diverzity a inkluze pro rok 2025. Výsledky najdete zde v tomto odkazu.
Součástí programu druhého networkingového dne bylo i několik praktických workshopů, kde jsme sdíleli svoje zkušenosti, dobrou praxi a také výzvy, kterým společně aktuálně čelíme. Praxe Ambasadorů Charty diverzity v České republice velmi zaujala a jejich zástupkyně se nejen během networkingu staly vyhledávanými hosty.
Jedno však zaznělo jasně – ať už od představitelů Evropské komise, zástupců firem, partnerských organizací nebo měst a obcí – diverzita a inkluze patří mezi základní hodnoty Evropské unie. Nejde jen o slova na papíře – jsou to principy a zásady, které stále nám připomínají, že žádná skupina obyvatel ani zaměstnanců nesmí být přehlížena. Že všichni mají mít možnost být plnohodnotnou součástí společnosti a trhu práce.
Evropská unie se svých hodnot a závazků k diverzitě, rovnosti, inkluzi a spravedlnosti nevzdává. A my bychom je neměli vnímat jako povinnost, ale především jako obrovskou sociální a ekonomickou příležitost. Protože udržitelný rozvoj není jen o ekologických technologiích a zelených řešeních – vzniká tam, kde lidé s různými zkušenostmi, původy a pohledy dostávají šanci společně tvořit, růst a měnit svět kolem sebe k lepšímu.
Jak se zapojit?
V letošním roce se Evropský měsíc diverzity 2025 zaměřuje na podporu duševního zdraví a well-being na pracovišti. Zapojit se však můžete jakýmkoliv způsobem, který dává smysl právě vám. Vybrat si můžete téma, které je pro vás důležité. Ať už se rozhodnete pro workshopy, diskuse, komunitní akce nebo interní kampaně, každý i malý krok se počítá.
Připojte se k více než 17 500 signatářům Charty diverzity a ukažte, že vám na tématech rovnosti, inkluze a diverzity záleží. Vaše zapojení pomůže posunout celou společnost směrem k větší otevřenosti a respektu.
Podpořte s námi atmosféru, ve které lidé nemusí schovávat, kým jsou. Zapojte své kolegy, zaměstnance, partnery – a dejte jim jasně najevo, že u vás mají své místo.
Více informací najdete na našich webových stránkách a sociálních sítích. Přidejte se a ukažte, že diverzita není jen slovo, ale hodnota, kterou žijete.
#EUDiversityMonth #UnionOfEquality
EU Diversity Month 2025 website

„Proč by se firmy měly zapojit do Evropského měsíce rozmanitosti?
Protože v případě milionů lidí jsou to právě ony, kdo sehrává důležitou roli v tom, aby se Unie rovnosti stala realitou. Tím, že se firmy zavážou podporovat rozmanitosti a začlení ji do svých pracovních zásad, mohou vytvořit prostor, kde každý prosperuje a může být skutečně sám sebou. Připojte se i vy letos v květnu k hnutí, které oslavuje inkluzivní pracoviště bez diskriminace a má pozitivní vliv na společnost,“ říká Hadja Lahbib, evropská komisařka pro rovnost
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství
