Heimstaden už ubytoval 250 rodin z Ukrajiny. Zároveň jim pomáhá hledat práci a další nutné zázemí.
Byty se základním vybavením, desítky setkání s ukrajinskými uprchlíky, pomoc s hledáním práce, škol nebo lékařů – nejen tak vypadá pomoc Heimstadenu, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Česku, lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.
500 bytů pro ukrajinské uprchlíky nabídl Heimstaden vládě hned první den válečného konfliktu na Ukrajině. Za dva měsíce se díky skvělé spolupráci s krajem a obcemi už podařila obsadit polovina. Ubytování v bytech preferují lidé, kteří již v Česku mají příbuzné anebo již prošli uprchlickým zařízením a rozhodli se zůstat delší dobu. „Vždy předem upozorňujeme, že nejsme typ krátkodobého ubytování s podmínkami s vybavením a servisem, které nabízejí uprchlické tábory. Naproti tomu byt zaručuje větší soukromí a pocit domova. Běžně pronajímáme nezařízené byty, ale je zřejmé, že ukrajinští uprchlíci přicházejí často jen s příručním zavazadlem a bez možností si jej vybavit. Z toho důvodu jsme každý byt na vlastní náklady opatřili alespoň základním nábytkem, ložním prádlem, kuchyňskými potřebami a trvanlivými potravinami,“ říká generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.
Práce a podnikání – i s tím umíme pomoci
Heimstaden nenabízí jen byty, ale řadu doprovodných služeb pro své klienty. V minulosti pro ně založil a financuje například Centrum pro podporu podnikání, komunitní centra, agenturu práce a nyní připravuje dokonce otevření sociálního podniku. Vše je nyní dispozici i Ukrajincům, aby se co nejrychleji adaptovali na život v Česku. „Máme už první zájemce o vlastní živnost. V současné době například pomáhám se zařízením masážního studia či salonu na stříhání psů,“ říká Zuzana Palová, ředitelka Centra pro podporu podnikání a zaměstnanosti. Libor Dürrer, který vede pracovní agenturu Workado, ale dodává, že pro získání vyšší pracovní pozice je u Ukrajinek překážkou jazyková bariéra. „Jen málo z nich ovládá angličtinu na takové úrovni, aby mohly zastávat manažerskou profesi v nadnárodní firmě. Bohužel pak nezbývá, než vzít méně kvalifikovanou práci,“ říká Dürrer. Z deseti žen se podle něj anglicky domluví dvě, přičemž výjimkou nejsou ani programátorky nebo právničky.
Specifické potřeby velkých rodin
Skupina Heimstaden už vloni představila celosvětovou spolupráci s organizací SOS dětské vesničky, kdy ročně věnuje 100 Euro za každý byt na pomoc ohroženým dětem. Mimo to letos uvolnila dalších cca 40 milionů korun jen na pomoc lidem z Ukrajiny. I díky tomu dnes v Havířově našlo bezpečné domovy 24 pěstounských rodin. „Jedná se někdy až o 15 členné rodiny, které měly velmi specifické požadavky na bydlení a kterým jsme velmi složitě hledali bydlení tak, abychom rodinu ponechali pohromadě. To se nám nakonec podařilo a děti z těchto rodin již začaly chodit do místních škol. Program by nemohl být úspěšný bez intenzivní podpory a denní terénní práce zdejší organizace SOS dětské vesničky, která v Havířově vznikla teprve vloni a se kterou úzce spolupracujeme,“ dodává Jan Rafaj.
O byty mohou lidé z Ukrajiny žádat prostřednictvím speciálně zřízené linky, obsluhované rodilým mluvčím z Ukrajiny na tel. 702 296 518.
Zdroj: Heimstaden už ubytoval 250 rodin z Ukrajiny. Zároveň jim pomáhá hledat práci a další nutné zázemí. Tisková zpráva Heimstaden, 3. 5. 2022
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství