Skryté talenty, které mohou změnit vaše podnikání
Tak bychom mohli nazvat setkání odpovědných firem, které se konalo 2.12.2024 v prostorách společnosti Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic v Brně, která byla jeho partnerem. Zabývali jsme se agendou budování inkluzivního pracovního prostředí a zaměstnávání osob se „zdravotním znevýhodněním“. Setkání bylo plné inspirativních příběhů, praktických rad a důkazů o tom, že tento přístup může přinést firmám mnohem více, než si na první pohled myslíme.
V ČR žije více než milion osob se zdravotním znevýhodněním, což představuje zhruba 13 % populace nad 15 let věku. A v celé Evropské unii je to dokonce 100 milionů lidí. Přesto jen malá část z nich má šanci na plnohodnotné zaměstnání. Pouze 30 % osob se „zdravotním znevýhodněním“ je zaměstnáno, a to většinou na chráněném trhu práce. Jaké jsou tedy bariéry? Stále je zde zátěž z minulého režimu, že tyto osoby patří do ústavní péče, s tím související předsudky, které ve společnosti přetrvávají, možné obavy zaměstnavatelů z toho, že je to velmi složité a finančně náročné, až po systém náhradního plnění. Tento systém sice slibuje zlepšení kvality života osob se „zdravotním znevýhodněním“, ale umožňuje firmám se vyhnout skutečnému zaměstnávání těchto osob, což ztěžuje jejich integraci na pracovní trh.
Skryté talenty, které mohou změnit vše
Ale i přesto, že je tato skupina lidí v některých ohledech opomíjena, nabízí firmám neuvěřitelné příležitosti. Jsou to totiž skryté talenty, které mohou výrazně obohatit tým a zlepšit firemní kulturu. Pokud se správně spojí jejich unikátní schopnosti s vhodnými pracovními pozicemi a podmínkami, výsledky mohou být ohromující.
Osoby se zdravotním znevýhodněním vykazují často vynikající pracovní morálku, vysokou disciplinovanost a loajalitu. Mnozí z nich si velmi váží příležitosti pracovat a mají silnou motivaci prokázat své schopnosti. A to je přesně to, co zaměstnavatelé hledají.
Diverzita na pracovišti také přináší nové pohledy na problémy, hledání inovativních řešení a zlepšení pracovních procesů. Tito lidé mají často jedinečné životní zkušenosti, které obohacují pracovní prostředí a zvyšují kreativitu. Navíc se u nich často rozvíjí silný smysl pro detail a preciznost. Kvůli překážkám, se kterými se setkávají v každodenním životě, si vyvinuli schopnost efektivně se přizpůsobovat a nacházet řešení i v těch nejnáročnějších situacích.
Tato pozitiva potvrzují i naši spíkři. Lucia Timková z Deutsche Telekom Services Europe – Slovakia prezentovala jejich cestu v zaměstnávání „handicapovaných lidí“. Sama mluví o talentech, které mohou být pro firmu v mnoha ohledech přínosné. Atmosféra v týmu je otevřenější a empatičtější, učíme se vzájemnému respektu a porozumění, jak sama říká v rozhovoru níže.
Dále radí, že není vždy potřeba mít vše vyřešeno dopředu. Zvolte individuální přístup k jednotlivým zaměstnancům, nebojte se toho a začněte krok za krokem. Velmi přínosné je také poradit se s organizací, která se podpoře a inkluzi „zdravotně znevýhodněných“ věnuje.
To vše potvrzuje i Eva Březíková z Generali Česká pojišťovna, kde téma zaměstnávání osob se „zdravotním znevýhodněním“ velmi podporují. Využívají například i motivační benefity, jako je volno navíc, aby se zaměstnanci nebáli otevřeně říci, že jsou nějakým způsobem znevýhodnění.
ROZHOVOR:
Lucia Timková, Senior HR Specialist, Deutsche Telekom Services Europe - Slovakia
Téma zaměstnávání „zdravotně znevýhodněných“ je jednou priorit, kterou ve vaší společnosti aktivně řešíte. Co vás k tomu vedlo?
Úprimne, viedlo nás k tomu presvedčenie, že nejde o zdravotné znevýhodnenie, ale o schopnosť robiť veci inak. Ľudia s takýmito schopnosťami prinášajú do tímu jedinečné perspektívy, ktoré nás dokážu posunúť ďalej. Chápem však, že aby človek túto hodnotu skutočne ocenil, musí to zažiť na vlastnej koži. Aj u nás to začalo osobnou skúsenosťou – prvým krokom, ktorý nám ukázal, že ľudia, ktorí sa môžu na prvý pohľad zdať „limitovaní,“ sú v nesmierne schopní. A práve ten moment nám otvoril oči.
Dôležité bolo nájsť partnerov a expertov (ako napríklad Profesia Lab), ktorí nám pomohli zbúrať predsudky a pripraviť prostredie, kde inklúzia nie je len heslo, ale realita.
Jaké výhody/benefity vám to přináší?
Najväčším prínosom je pre nás to, že sme spoznali ľudí, ktorí rozmýšľajú a pracujú inak. Títo kolegovia nám ukázali, že práve odlišnosť dokáže posúvať hranice toho, čo považujeme za „normálne.“ Napríklad, jeden kolega má talent vidieť detaily tam, kde ich iní prehliadajú, a jeho prístup k riešeniu problémov je často jednoduchý a pritom veľmi efektívny. Navyše, atmosféra v tíme je dnes oveľa otvorenejšia a empatickejšia. Keď sa naučíme rešpektovať rôznorodosť, každý z nás sa cíti bezpečnejšie a motivovanejšie.
Zároveň nám to pomohlo lepšie komunikovať, keď vieme, že niektorí kolegovia potrebujú iný štýl práce alebo viac času na adaptáciu, prirodzene sa zlepší aj tímová spolupráca.
Řada firem váhá či se obává zaměstnávat osoby „zdravotně znevýhodněné“. Jak byste je povzbudila, aby se toho nebály?
V rámci firmy odporúčam hľadať spojencov, ktorí už majú s touto témou skúsenosti alebo k nej majú osobný vzťah. Oni môžu byť ambasádormi, ktorí pomôžu firme preklenúť prvé obavy.
Konkrétne v našom prípade nám pomohlo identifikovať vhodných lídrov a tímy, rovnako aj vhodné pracovné príležitostí.
Ale chcem podotknúť, že úplne rozumiem týmto obavám. Aj my sme ich mali. A práve preto je dôležité ich nepodceňovať, ale otvoriť konštruktívny dialóg. Pochopili sme, že strach vyplýva najmä z neznalosti, z pocitu, že „nevieme, čo nás čaká.“ A presne na to je dôležité pripraviť sa.
Zistili sme, že mnohé obavy, ktoré sme mali, boli úplne zbytočné. Napríklad, báli sme sa, že budeme musieť investovať do technológií, ale často stačia malé úpravy a otvorená komunikácia.
A dôležitá vec, buďte zvedaví. Pýtajte sa, čo zamestnanec potrebuje, a uvidíte, že riešenia sú často jednoduché.
Je to o tom, že týmto krokom môžete nájsť skutočne talentovaných ľudí, ktorí vás v mnohom prekvapia.
Organizace, které pomáhají
Odborné organizace, ke kterým dlouhodobě patří například Rytmus, mohou firmám velmi konkrétně pomoci při integraci zdravotně znevýhodněných. Petra Husáková, vedoucí pobočky v Brně, ukázala, jak taková podpora v praxi vypadá: od zmapování možností pracoviště, podpory při vytváření pracovní náplně, zprostředkování vhodných pracovníků a domlouvání pracovních podmínek až po podporu při zaškolení a začlenění do nového pracovního kolektivu
Unikátní přístup Good Sailors – firma jako inovace
Jediná firma, která v ČR zcela postavila svůj byznys na zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním, je Good Sailors. Filip Molčan a Róbert Balušík představili tento unikátní přístup a ukázali, jak jejich zaměstnanci, díky svým superschopnostem, dokážou řešit i nejnáročnější obchodní výzvy. Jejich tým, tvořený lidmi s různými zdravotními handicapy, našel inovativní řešení pro řadu obchodních partnerů. To ukazuje, že tato cesta není jen správná, ale i přináší i zisk.
Během diskuze jsme zabrousili i do tématu nových technologií a umělé inteligence. Podle Good Sailors mohou tyto moderní technologie pomoci zdravotně znevýhodněným více se zapojit do pracovního trhu, najít si vhodnou práci nejen v chráněných dílnách nebo se vzdělávat.
Závěr: Skrytý potenciál, který čeká na využití
Na závěr jsme se dozvěděli o projektu Kariéra bez bariér, který prezentovaly poradkyně ÚP, Jana Ruberová a Veronika Kovalčíková. Tento projekt poskytuje strukturovanou a praktickou podporu, která usnadňuje integraci těchto lidí na otevřený trh práce. Podrobnosti najdete zde: https://www.karierabezbarier.cz/
Osoby se „zdravotním znevýhodněním“ mohou být pro firmy skutečným přínosem. Díky svým jedinečným schopnostem, flexibilitě a vytrvalosti mohou obohatit pracovní tým, zlepšit firemní prostředí a zároveň podpořit sociální odpovědnost společnosti. Stačí dát těmto skrytým talentům příležitost a budete překvapeni, co vše vám mohou nabídnout.
Epilog:
Asi všichni jste se někdy setkali se jménem Stephen Hawking.
Stephen William Hawking (1942-2018) byl významný anglický teoretický fyzik, kosmolog, spisovatel a popularizátor vědy.
Jeho významný přínos pro fyziku byl v tom, že propojoval obory fyziky, které se považovaly za oddělené. Velmi se zajímal o vesmír, zvláště o výzkum černých děr či velký třesk.
Během vysokoškolského studia mu bylo diagnostikováno degenerativní onemocnění – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Onemocnění mělo sice pomalejší průběh, ale postupně jej upoutalo na elektrické kolečkové křeslo. I přes tento těžký hendikep dokázal stále studovat, psát, přednášet a věnovat se vědě.
Pokud by se Stephen Hawking narodil v ČR, je otázka, zda by za současných podmínek, které tu ve společnosti a na trhu práce pro handicapované existují mohl naplno rozvinout svůj mimořádný talent. Právě široká inkluze, podpora rodiny a okolí, vědecké i akademické obce, výrazně přispěla tomu, že mohl naplno vykonávat svoji profesi a práci, rozvinout svůj zcela mimořádný talent a obohatit náš svět o mnohé z jeho teorií a poznatků.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství