Seriál "Česko na cestě k cirkularitě" - Prevence odpadů a vyšší míra recyklace musí dostat přednost
Aktuální cirkulární výzvou pro Českou republiku je projednávaný systém zálohování PET lahví a plechovek v rámci novely zákona o obalech.
Připravili jsme tedy pro Vás seriál rozhovorů s významnými stakeholdery z firemního prostředí a odpovědného byznysu, veřejné správy, univerzitního světa či nevládního sektoru. V prvním díle jsme se ptali společnosti Lidl Česká republika, kde již přes rok pilotují sběr PET lahví a plechovek (odkaz zde).
Zkušenosti ze zemí, kde je již zálohování zavedeno, ukazují, že právě systém záloh je moderním řešením, které je šetrné k životnímu prostředí, a kde se opětovným využíváním materiálů do nových PET lahví a plechovek zabrání plýtvání přírodními zdroji. Až o 95 % snižuje spotřebu energie, a o 80 % uhlíkovou stopu těchto obalů.
V dnešním díle si můžete přečíst názory a odpovědi významné české enviromentální nevládní organizace Arnika.
Dlouhodobým tématem Arniky jsou odpady, a proto jsme se zeptali Luboše Pavloviče, tiskového mluvčího Arniky, jak v jejich organizaci vnímají připravovaný nový systém zálohování PET lahví a plechovek včetně dalších kontextových témat.
1) Vaše kampaň „Nespaluj, recykluj!“ od roku 2011 apeluje na veřejnost a politiky, aby zaměřili svoji pozornost na prevenci vzniku odpadů, recyklaci, kompostování a systémy zpětného odběru a zálohování. Myslíte si, že novela zákona o obalech (tedy zálohovací systém pro PET lahve a plechovky), kterou nyní připravuje MŽP tomu může pomoci?
Určitě! Novela zákona o obalech, která zavádí zálohový systém pro PET lahve a nápojové plechovky, může být významným krokem směrem k efektivnější recyklaci, předcházení vzniku odpadů a omezení znečištění životního prostředí. Zálohový systém motivuje spotřebitele k tomu, aby vraceli použité obaly zpět, takže se nestanou odpadem, naopak jsou přímo použity pro výrobu nových obalů, a zároveň se tím snižuje množství odpadu, který skončí ve spalovnách nebo v přírodě.
Navíc by celý systém zachoval také čistotu recyklovaného materiálu, což by usnadnilo jeho další zpracování a využití. V případě plastů se díky tomu dá o něco lépe sledovat například i jejich nezávadnost z hlediska styku s potravinami, což v současném systému nejde. To odpovídá i cílům naší kampaně „Nespaluj, recykluj!“, která se zaměřuje na prevenci vzniku odpadů a podporu recyklace, ale také na snižování zátěže pro životní prostředí a lidské zdraví
Samozřejmě je důležité, aby byl zálohový systém dobře navržen a implementován, aby byl pro spotřebitele srozumitelný, snadno přístupný a efektivní. Pokud se to podaří, může novela zákona výrazně přispět k ochraně životního prostředí a podpoře udržitelnějšího nakládání s odpady.
2) Dlouhodobě apelujete na to, že se v Česku buduje mnoho spaloven. Jedním z cílů strategie EU je také snaha o předcházení vzniku komunálních odpadu a podpora recyklace a oběhového hospodářství. Nejde tedy ČR trochu opačnou cestou než zbytek Evropy? Nebude mít tato cesta na ČR spíše negativní dopady?
Zatímco mnoho evropských zemí se stále více zaměřuje na prevenci vzniku odpadů, podporu recyklace a budování oběhového hospodářství, v České republice nadále investujeme především do spaloven, resp. do zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Spalovny sice pomáhají s likvidací odpadu, dělají to ale velmi nehospodárným způsobem, s celou řadou “vedlejších efektů” (jako je produkce toxických látek v emisích i pevných zbytcích, významné množství emisí oxidu uhličitého atd.), a zároveň odvádějí pozornost od udržitelnějších řešení, jako je především předcházení vzniku odpadů, důsledná recyklace, kompostování či systémy zpětného odběru. Místo investic do stavby nových spaloven bychom měli upřednostňovat rozvoj systémů pro vyšší míru recyklace a skutečnou prevenci vzniku odpadů, což by mělo být jádrem udržitelného řešení problémů s odpadem.
Evropská unie ve své strategii klade důraz na snižování množství odpadů a jejich opětovné využití, čímž se přibližuje k cílům oběhového hospodářství. Pokud Česká republika bude pokračovat v budování spaloven nad určitou potřebnou kapacitu namísto toho, aby investovala do infrastruktury pro prevenci a recyklaci, hrozí, že se těmto evropským cílům vzdálí.
To pro nás může mít dlouhodobé negativní dopady, a to nejen v ekologické oblasti, ale i ekonomické, jelikož se bude vytvářet větší závislost (například v energetickém sektoru) na technologiích, které neřeší příčinu problému – příliš velké množství vznikajícího odpadu. Naopak, spalovny odpadů, které sice produkují teplo a energii, ale překračují potřebnou kapacitu, mohou tento problém do budoucna dokonce prohlubovat – protože bychom se ve výrobě energie mohli stát závislými na produkci odpadů, což rozhodně není ta cesta, kterou bychom se měli vydat. Spalovací a recyklační technologie navíc usilují v podstatě o stejný odpad, protože recyklovatelného odpadu je v tom směsném, který chtějí spalovny spalovat, stále velké množství (polovina až dvě třetiny).
3) Pokud by novela byla schválena, bude to velká podpora cirkulární ekonomiky v ČR. Myslíte si, že by mohla pomoci nastartovat větší podporu recyklace v jiných oborech a odvětvích?
Odpad se stává stále větším problémem. Nejen kvůli tomu, že si s ním neumíme poradit, přičemž jeho množství neustále narůstá a znečišťuje náš životní prostor, ale také kvůli toxickým látkám, které obsahuje, a které se uvolňují i při jeho zpracování. Zavedení „zálohového zákona“ je výrazem snahy a jasné potřeby s tímto problémem co nejdříve něco udělat. Mělo by pomoct nejen opětovnému (a bezpečnému) využívání materiálů a recyklaci, ale také předcházení samotnému vzniku odpadu.
Zda bude mít zavedení zálohového zákona na PET lahve a nápojové plechovky přímý vliv na ostatní byznysová odvětví, nedokážeme posoudit, ale byli bychom za to rádi. Rozhodně by na ně ale měl mít vliv prokazatelný trend ve společnosti tento problém řešit. Přičemž je potřeba zdůraznit, že klíčová jsou v tomto ohledu skutečná řešení, ne pouze ta “na oko”. Řešení snižující množství vznikajícího odpadu přitom nemusejí být jen ekologicky, ale i ekonomicky výhodná. Takže ano, rádi bychom věřili, že zavedení zálohového zákona spolu s dalšími zaváděnými opatřeními může pomoci nastartovat větší podporu recyklace a předcházení vzniku odpadu i v jiných klíčových oblastech, a že tato řešení budou v budoucnu ještě intenzivněji a efektivněji přicházet i ze strany soukromých firem, nejen ze strany neziskových organizací, obcí a státu.
4) Zálohování PET lahví a plechovek bylo zavedeno v řadě států v Evropě. Jedním z velkých přínosů je také významné snížení odpadu ve veřejném prostranství /tzv. littering/. Vidíte i zde pozitivní přínos pro ČR?
Zavedení zálohového systému pro PET lahve a plechovky bude mít na tento problém pozitivní vliv zcela jistě. Ve státech, kde byl zálohový systém zaveden, došlo k výraznému snížení množství odpadu na veřejných prostranstvích, jako jsou parky, ulice či příroda. Záloha poskytuje prokazatelnou finanční motivaci pro spotřebitele vracet obaly místo toho, aby je odhazovali, což snižuje míru nelegálního odkládání odpadu. Kromě vyšší míry recyklace a menšího množství odpadů by se tak navíc snížily náklady na úklid měst a obcí, které se často potýkají s problémem odpadu ve veřejném prostoru.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství