Plzeňský Prazdroj: Náš nový úsporný systém chlazení piva ušetří hospodským až 30 procent energií
Plzeňský Prazdroj ve spolupráci se společností Sinop CB vyvinul zcela nový a úsporný systém chlazení piva, od kterého firma očekává úsporu spotřebované elektřiny o 30-40 procent. Kvalitu nápoje to neovlivní. Prazdroj už systém testuje v 10 podnicích v Česku i na Slovensku.
Projekt „Chytrej výčep“ získal loni speciální ocenění poroty V kategorii TOP Odpovědná firma v inovacích, Plzeňský Prazdroj by tento inovativní systém rád dostal do všech svých zařízení a podniků. Jak systém funguje, jak přispívá k udržitelnosti a jak na něj reagují čeští hospodští, popsal v rozhovoru manažer projektu Jakub Zaoral z Plzeňského Prazdroje.
Jakub Zaoral bude jedním z řečníků na letním setkání odpovědných firem – to se uskuteční přímo v areálu Plzeňského Prazdroje a bude spojeno i s prohlídkou pivovaru. Bude se mluvit nejen o tom, jak odpovědné firmy nakládají s vodou, jak ušetřit energii, ale i o udržitelnosti v tomto segmentu podnikání.
Jak funguje technologie "Chytrej výčep" a jaké jsou její hlavní inovace oproti tradičním výčepním systémům?
Naším cílem je pomoci snížit hospodským náklady na energie. Proto jsme v 53 podnicích (42 v Česku a 11 na Slovensku) instalovali speciální senzory, které měří celé pivní vedení, počínaje uložením piva ve sklepě nebo chladicím boxu přes jeho teplotu a tepelné ztráty po cestě ze sudu či tanku až po načepovanou sklenici. Zaměřili jsme se i na spotřebu elektřiny potřebnou k chlazení vany, ve které leží půllitry. Zároveň měříme i spotřebu vody během celého procesu péče o kvalitu piva a pivního skla. Na základě získaných dat jsme postupně schopní navrhovat takové úpravy výčepu, abychom hospodským ušetřili náklady na vodné i elektřinu. Pro spotřebitele se tím nic nezmění, kvalita piva zůstane zachovaná, ale hospodský ušetří až 30 % energií.
Jaké jsou konkrétní výsledky testování "Chytrého výčepu" v hospodách a restauracích z hlediska úspory vody a snížení nákladů?
Vůbec prvním reálným výsledkem projektu je zcela nový a úsporný systém chlazení piva, který jsme vyvinuli ve spolupráci se společností Sinop CB a u kterého očekáváme úsporu spotřebované elektřiny o 30-40 procent. Toto zařízení přišlo na řadu jako první, neboť první využitelné údaje z našich měření se týkaly elektřiny. Data potvrdila, že nejvíce elektřiny se spotřebuje právě v chladících systémech, které jsou energetickým centrem každého výčepního zařízení. Průměrná spotřeba na vychlazení a načepování jednoho hektolitru piva je 13,93 kWh a vlastní chlazení se na ní podílí z více než 92 %. Průměrná česká hospoda dle našich měření vyčepuje ročně 107 hektolitrů piva a na samotné chlazení spotřebuje 1568 kWh elektřiny. Úspora by tak měla být od 470 kWh za rok. To představuje zhruba jednu osminu roční spotřeby běžné české domácnosti, nebo roční spotřebu čtyř domácích ledniček.
Jak teď bude probíhat testování?
Nové chladiče budou instalovány do deseti hospod. Ty budou opět osázeny měřicími senzory. V praxi tak experti už s novým zařízením budou ověřovat to, co zjistili v ´laboratorních podmínkách´, vypočtou konkrétní úspory a případně navrhnou ještě dodatečná vylepšení. Následně začne Prazdroj nové chladiče nabízet svým partnerským provozovnám. Chladič je první inovací v rámci projektu Chytrej výčep. Data, která měření toků elektřiny v tomto zařízení přinesla, totiž byla dostatečně průkazná, aby umožnila vytvořit jeho nový, úsporný typ. Zároveň se při měřeních ukázalo, že vysoké procento energetických ztrát jde na vrub nedostatečné péče o chladicí zařízení. Proto se vedle vývoje nových technologií zabýváme i edukací personálu hospod a restaurací. I drobné změny v péči o chlazení můžou přinést výrazné úspory.
Projekt Chytrej výčep ale přinesl i další zjištění. Největší vliv na spotřebu elektřiny při chlazení piva má celková výtoč piva v hospodě. Čím více piva se vyčepuje, tím je průměrná spotřeba elektřiny chladiče na jeden načepovaný půllitr nižší. Je to proto, že konstantní průtok piva chladičem šetří elektřinu, zatímco každé „sepnutí“ chladiče po delší době nečinnosti spotřebu zvyšuje. Naopak na spotřebu chladiče nemá zásadnější vliv teplota piva, které do něj vstupuje. Chladič pracuje stejně a prakticky se stejnou spotřebou elektřiny bez ohledu na to, jestli do něj vtéká studenější nebo teplejší pivo. Přesto ale platí, že hospodským radíme, aby měli sudy uskladněné v chladu, a to ne proto, aby ušetřili, ale protože to má vliv na kvalitu. Pivo by totiž nemělo dostávat teplotní šoky a mělo by mít po celou dobu konzistentní teplotu.
Jaké jsou zpětné vazby od provozovatelů hospod a restaurací, kteří tuto technologii testují?
Systém se teprve testuje, na výsledky přímo z podniků si budeme muset chvíli počkat. Nicméně na základě průběžně získaných dat naši experti analyzují spotřebu elektřiny v dalších částech pivního vedení v hospodě a také spotřebu vody, kde je k analýzám ale zapotřebí delší časový úsek. Už nyní víme, že se v dalších krocích zaměříme na mytí sklenic, zachlazenou vanu na pivní sklo nebo třeba i cestu piva ze skladu k výčepu.
Jak projekt "Chytrej výčep" přispívá ke zvýšení udržitelnosti v pivovarském průmyslu a jaký dopad má na životní prostředí?
Projekt Chytrej výčep vnímáme jako investici Prazdroje do snižování uhlíkové stopy v rámci celého dodavatelsko-odběratelského řetězce. Máme ambici do roku 2030 snížit emise v celém řetězci o 30 procent. I proto jsme sami iniciovali projekty, jako je právě Chytrej výčep, které pomohou snížit emise u našich partnerů. Chlazení piva v obchodech, hospodách a restauracích tvoří 19 procent našich celkových emisí, které zahrnují pěstování surovin, výrobu, balení, distribuci a skladování piva. Jde přitom o druhou největší položku hned po obalech. Naše iniciativa tak kromě snížení nákladů pro hospodské napomůže také k výraznému snížení uhlíkové stopy piva. Klíčem k úsporám je vývoj metodologie pro měření emisí CO2 a následné zavedení energetických štítků chladičů. Na základě této metodologie budeme schopni relevantně porovnávat a nakupovat chladicí zařízení pro celou evropskou skupinu AEI.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 240 201 195
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství