Je cirkulární ekonomika budoucností byznysu? Odpovědi budou hledat hosté unikátního kulatého stolu
V úterý 26. září proběhne v sídle Zastoupení Evropské komise v Česku unikátní debata čtyř skandinávských velvyslanců v Česku, kteří budou debatovat a hovořit o aktuálních trendech a prioritách cirkulární ekonomiky ve skandinávských zemích a také kontextu „Zelené dohody pro Evropu“. Evropský pohled přidá zástupce zastoupení EK v Česku.
Program rovněž zahrnuje prezentaci best practice skandinávských odpovědných firem v kontextu cirkulární ekonomiky. Přinášíme Vám k tématu postřehy a komentáře VIP osobností, které uvidíte v programu kulatého stolu.
"Abychom dosáhli našich cílů v oblasti klimatu, musíme se lépe starat o naše zdroje a obnovit to, co již bylo vybudováno“, uvedl k agendě kulatého stolu Fredrik Jörgensen, velvyslanec Švédského království v České republice.
„Udržitelnost se v posledních letech stala pro firmy stále důležitějším faktorem. Rostoucí zájem o zlepšení a řešení udržitelnosti přiměl mnoho firem přehodnocovat své dodavatelské řetězce. Díky dlouhé a bohaté tradici inovačních politik, které stimulují účinné využívání zdrojů a cirkulární ekonomiku, získalo Dánsko pokročilou výchozí pozici v „cirkulární transformaci“ a bude mi potěšením hovořit o našem dánském přístupu na kulaté, stole,“ doplnil ho velvyslanec Dánského Království v Česku Søren Kelstrup.
“Z nutnosti chránit naši planetu vznikla „Zelená dohoda pro Evropu“. Pro digitální a zelenou transformaci předložila Evropská komise, po dohodě s národními státy a Evropským parlamentem řadu legislativních návrhů k urychlení přechodu na cirkulární ekonomiku, jako jsou nařízení o bateriích, ekodesignu udržitelných výrobků, obalech a obalových odpadech, přepravě odpadů a kritických surovinách. Byla rovněž navržena jako příležitost k udržení naší budoucí hospodářské prosperity“, uvedla Eva Horelová, vedoucí politické sekce Zastoupení Evropské komise v Česku.
"Cirkulární ekonomika je základem budoucnosti finských firem a exportu, a to zejména prostřednictvím inovací a digitalizace,“ zdůraznil další z účastníků unikátního „skandinávského panelu Pasi Olavi Tuominen, velvyslanec Finské republiky v Česku.
"Naším cílem je rychlý přechod na cirkulární ekonomiku. Pouze cirkulární ekonomika je udržitelná ekonomika. Norsko je na cestě k tomu, aby se jeho ekonomika stala cirkulární,“ uvedl k programu kulatého stolu velvyslanec Norského království v Česku Victor Conrad Rønneberg.
„Udržitelnost je základním pilířem naší firemní filozofie. Veškeré kroky a opatření činíme v souladu s principy udržitelnosti. To znamená, že stále hledáme nové možnosti automatizace a optimalizace. V praxi jde například o přechod z klasických papírových smluv na zcela digitalizované dokumenty, díky čemuž dojde k výrazné úspoře materiálu i práce. Dlouhodobě se hlásíme k naplňování cílů Pařížské dohody, tedy snižování emisí a energetické náročnosti budov,“ řekl k agendě kulatého stolu Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Heimstaden Czech, která je současně partnerem kulatého stolu.
V programu kulatého stolu se můžete těšit na:
J.E. Sørena Kelstrupa – velvyslance Dánského Království v Česku
J.E. Fredrika Jorgensena – velvyslance Švédského království v Česku
Evu Horelovou – vedoucí politické sekce Zastoupení Evropské komise v Česku
J.E. Victora Conrada Rønneberga – velvyslance Norského království v Česku
J.E. Pasi Olavi Tuominena – velvyslance Finské republiky v Česku
Barboru Kotoun – Country Sustainability Manager, IKEA CZ/HU/SK
Jana Rafaje – generálního ředitele Heimstaden Czech
Kateřinu Šafaříkovou – novinářku a zahraniční zpravodajku časopisu Respekt v Bruselu, která bude kulatý stůl moderovat
Radka Nešlehu – jednatele Atlas Copco Services a Edwards
Tomáše Proksu – Engineering Project Manager – Orkla International (CEE and Baltics)
Mirka Lizce – Executive Director, MIWA Technologies
Těšit se můžete na setkání i s dalšími osobnostmi z řad odpovědných firem a společností a dalších institucí. Akce je prezenční a současně bude streamovaná v online prostředí. Jednacími jazyky budou čeština a angličtina, simultánní tlumočení bude zajištěno.
Kdy: 26. září 2023 v čase od 9:30 do 12:30
Kde: V sídle Zastoupení Evropské komise v ČR, Jungmannova 745, Praha 1
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství