Integrace lidí z rozmanitých zemí a kultur, integrace válečných uprchlíků na trhu práce – recept mají odpovědné firmy!
Ve středu 15.3.2023 se v Ostravě v industriálním areálu Gong v Dolních Vítkovicích konal otevřený workshop s názvem „Multikulturní pracovní prostředí-inspirace, inovace a integrace pro všechny!“ Workshop organizovala aliance Byznys pro společnost v partnerství se společností Heimstaden v rámci projektu Diversity & Inclusion MasterClass (D&IMC).
V úvodu zástupci Byznys pro společnost Pavel Štern a Kamila Čubanová představili klíčové principy a cíle projektu D&IMC, jehož účelem je podpořit rozvoj diverzity a inkluze na českém trhu práce vůči širší skupině zaměstnavatelů. A rovněž posílit chápání D&I jako klíčových faktorů sociální, ekonomické udržitelnosti a konkurenceschopnosti firem ve 21. století. Projekt nabízí pro zaměstnavatele otevřené nástroje pro snadnější adaptaci diverzity a inkluze do struktury firem:
Online analytický nástroj Diversity Compass
Sadu nástrojů „videa a podcasty“ s ambasadory z řad zkušených signatářů Charty diverzity o dobré praxi D&I
Publikaci Průvodce po MasterClass
Zástupci BPS představili fungování Diversity Compas a prostřednictvím ukázky videa s Kateřinou Piechowicz, tiskovou mluvčí a CSR projektů ze společnosti Heimstaden i sérii videí a podcastů.
První panel workshopu nabídl sdílení praktických zkušeností integrace zahraničních zaměstnanců a zaměstnankyň do firemní kultury společnosti Heimstaden včetně podpory ukrajinských válečných uprchlíků. Kateřina Piechowicz, tisková mluvčí Heimstadenu popsala první okamžiky ve společnosti po vypuknutí války na Ukrajině včetně emočních zážitků a vypjatých momentů, kterých nebylo málo. I přes počáteční chaotické situace a složité okamžiky se podařilo pomoci mnoha uprchlíkům a jejich rodinám, a začlenit je do společnosti a firemní kultury. Společnost Heimstaden ihned uvolnila v prvních měsících zcela zdarma 500 bytů – plně vybavených, pro příchozí ukrajinské válečné uprchlíky. Aby jim v kritické fázi, kdy mnozí museli opustit svoje domovy, pomohla najít bezpečné místo, tedy bydlení a pomoci jim se postupně v nové zemi orientovat.
Pomohli jim s výukou jazyka, s prací, s vyřízením dokladů, postarali se o jejich děti, kterým našli školy či školky, a ze začátku jim pomáhali také vyplnit jejich volný čas. Tento komplexní přístup se však vyplatil a přináší svoje ovoce. Tito uprchlíci našli svoje důstojné místo v nové zemi ať už na dobu, než se budou moci vrátit do své vlasti, nebo na trvalo. Právě komplexní přístup ze strany odpovědných firem pomáhá lidem z Ukrajiny plně se integrovat do české společnosti a stát se jejími platnými členy včetně pozitivního dopadu na trh práce a ekonomiku.
Ve druhém panelu sdíleli dobrou praxi s podporou ukrajinských válečných uprchlíků Ladislav Onderka, Recruitment, Selection & Onboarding, EVP leader, ze společnosti IKEA Česká republika, a představil jejich úspěšný program Skills for Employment.
Cílem této iniciativy je pomáhat lidem se statusem uprchlíka nebo statusem ochrany získat nové dovednosti a pracovní zkušenosti, a s nimi i lepší šanci najít si práci, ať už v obchodních domech IKEA nebo v jiných společnostech. Účastníci zároveň získají lepší příležitost integrovat se do své nové hostitelské komunity. Opět se jedná o skvělou ukázku komplexního přístupu k těmto lidem, aby se co nejrychleji a co nejlépe socializovali do společnosti. Projekt začal v roce 2020 a za tu dobu prošlo programem 234 uprchlíků, z nichž 59 našlo uplatnění v přímo ve společnosti IKEA. V souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině začala IKEA program výrazně orientovat i na podporu ukrajinských válečných uprachlíků. Program má také silnou podporu mezi samotnými zaměstnanci a zaměstnankyněmi IKEA, přes 88 %. Ladislav Onderka také zmínil klíčové poznatky, které během těch tří let získali. Je vždy důležité již od začátku o věcech diskutovat a zahrnout do tématu všechny kolegy a kolegy, nejen vedoucí pracovníky/ce. Je potřeba individuálního přístupu k uprchlíkům, protože každý se nachází v jiné situaci a má jiné potřeby. Dále je důležitá pomoc v oblasti bydlení a péče o děti. V neposlední řadě nezapomínat na stávající zaměstnance a zaměstnankyně, kteří ve firmě pracují.
Poslední část nabídla velmi zajímavou diskuzi se zástupci a zástupkyněmi Moravskoslezského paktu zaměstnanosti, který vznikl jako nevládní organizace, aby pomáhal s koordinací a integrací lidí z různých zemí a kultur na trhu práce v Moravskoslezském kraji. Samozřejmě v posledním roce jsou aktivity MS-PAKT výrazně orientovány na podporu ukrajinských válečných uprachlíků a jejich integraci na trhu práce. Ředitel MS PAKT, Martin Navrátil, společně s ukrajinskými koordinátorkami programu Taťjánou Borosan a Olenou Popovou –hovořili o potřebnosti komplexního přístupu k „cizincům“ včetně ukrajinských válečných uprchlíků – od pomoci se zajištěním dokladů a potřebných osvědčení včetně nostrifikace či překladů, přes pomoc s hledáním vhodného zaměstnání a bydlení až po vyhledávání volných a dostupných kapacit školek a škol. Kromě těchto aktivit se MS PAKT zabývá také kariérovým poradenstvím, propojováním škol a zaměstnavatelů a analýzami trhu práce. Od roku 2022 do února 2023 bylo v databázi MS PAKT 702 klientů. Do firem se podařilo umístit 340 lidí a 75 % z nich mají práci na hlavní pracovní poměr, což jsou velmi dobré výsledky.
Jak se ukazuje, odpovědné firmy, jsou opět v popředí i v tématu multikulturního pracovního prostředí a zaměstnávání lidí z různých zemí a kultur včetně podpory a integrace válečných uprchlíků z Ukrajiny. Jejich komplexní přístup k této problematice se ukazuje jako účinný a efektivní a přináší výrazné pozitivní výsledky.
Je to přístup, který by měla více následovat i veřejná správa a nabídnout minimálně součinnost a podporu firmám, které se tématu aktivně věnují. Cílem integrace lidí zn různých zemí a kultur na český trhu práce by mělo být maximální využití jejich schopností a kvalifikace, a dále snaha zabránit jejich vytlačení do nízkokvalifikovaných a špatně placených pozic včetně prekarizovaných forem práce. Odpovědný trh práce a neplýtvání lidským kapitálem jsou hodnoty, o které má smysl usilovat jak v kontextu ekonomickém, tak i sociálním.
Zveme vás ke zhlédnutí přiloženého záznamu z celého workshopu a ke sledování našich webových stránek www.diverzita.cz, kde se tomuto tématu společně s našimi odpovědnými firmami budeme i nadále intenzivně věnovat.
Newsletter
Odebírejte náš newsletter a neunikne vám nic ze světa Charty diverzity a udržitelného rozvoje.
Kontakty
BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 1357/11, 2. patro
Praha 2, 120 00
Tel.: +420 739 717 789
info@byznysprospolecnost.cz
www.byznysprospolecnost.cz
Financováno z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství