Vláda je pro spravedlivější zastoupení mužů a žen v dozorčích radách

 

Vláda před pár hodinami podpořila evropskou směrnici, která by měla firmy kotované na burze přimět ke spravedlivějšímu zastoupení mužů a žen v dozorčích radách.

Oznámil to na twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Nová podoba směrnice podle eurokomisařky Věry Jourové neurčuje pevné kvóty, jen nabádá firmy, aby při výběru kandidátů dbaly na rovné zastoupení žen a mužů.

Podle návrhu evropské směrnice, kterou v úterý schválila těsným hlasováním česká vláda, nejde už o pevné kvóty podle podle pohlaví ve vedení velkých firem, jak před třemi lety prosazovala předchůdkyně eurokomisařky Věry Jourové (ANO) Viviane Redingová.

Původně se hovořilo o tom, že by v dozorčích radách firem kótovaných na burze zasedlo nejméně čtyřicet procent žen. V Evropské unii by se toto opatření dotklo asi pěti tisíc podniků, v Česku šesti – Skupiny ČEZ, Telefoniky ČR, Unipetrolu, Komerční banky, Pivovarů Lobkowicz a Philip Morris. Návrh, který vláda dnes podpořila, hovoří o něčem jiném.

Nabádá firmy, aby při výběru kandidátů braly ohled na rovné zastoupení. Přesto se na twitteru okamžitě strhla politická přestřelka. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hrdě schválení návrhu oznámil, nástupkyně Jourové na ministerstvu pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se ostře vymezila.

Více čtete  ZDE.

 

Comments are closed.