Blog Pavlíny Kalousové: Dostali jste již pozvánku od státu: Ženy vítány, protože je rok 2015?

 

Při nedávné oficiální inauguraci kanadské vlády se novináři nového premiéra zeptali, proč má kabinet složený napůl z žen a mužů. „Protože je rok 2015“, řekl. Doba se mění, styl řízení, zejména soukromých korporací se mění, ženy vidíme mnohem více ve vysokých funkcích i v politice a věřme, že to bude stále častější. Blog odpovědných expertů píše šéfka platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Rok 2015 se zatím píše možná v Kanadě, u nás na “rok 2015” v tomto ohledu stále čekáme. Přestože v dozorčích radách českých soukromých společností najdeme podle nejnovějších informací z Indexu ženy ve vedení v průměru přes 38 procent žen, ve státních podnicích, ve firmách kotovaných na burze či přímo ve státní správě a politice je u nás žen zatím stále jako šafránu.

Proč to v těchto institucích a firmách nejde, když přirozený vývoj vede soukromé společnosti k tomu, že v nich ženy mají své mnohem pevnější místo?

Že by stále platilo otřepané stereotypní “tvrzení”, že většina mužů si myslí, že ženy o vedoucí pozice nestojí a většina žen zase, že funkce se získávají prostřednictvím neformálních sítí a kontaktů a tato schopnost je vlastní spíše mužům?

Nebo je to jednoduše proto, že jim nikdo, tedy ani stát, v těchto institucích nevyslal tolik potřebný signál? Jako například ve zmiňované Kanadě?

Celý blog si můžete přečíst ZDE.

Štítky: ,

Comments are closed.