Přichází zemětřesení na pracovním trhu

 

Více kariér v životě, odlišné vnímání benefitů a potřeba větší flexibility práce, která umožňuje přizpůsobit si pracovní dobu aktuálním životním potřebám – tak vypadají požadavky současné generace mileniálů, která bude už za 3 roky dominovat na trhu práce. Právě teď je proto nejvyšší čas začít se novým požadavkům přizpůsobovat, protože to, co se dnes používá k náboru zaměstnanců a HR, v dohledné době přestane fungovat a firmy nebudou mít dostatek kvalifikovaných pracovníků.

Podle průzkumů si tato generace dobře uvědomuje, že bude pracovat mnohem déle, než jejich rodiče. Proto se nebojí udělat i několikaměsíční přestávku v práci, odjet do zahraničí a po návratu začít „od znova“. Výjimkou proto nebude 5-6 kariér za život.

Kromě práce je pro mileniály také důležitý pocit, že pracují pro firmu, na kterou můžou být hrdí, jelikož se věnuje mnoha charitativním činnostem, za kterými stojí viditelný přínos pro společnost. Rádi se pak do těchto aktivit zapojují a chlubí se na svých sociálních sítích. Dobré renomé firmy je pro ně velmi důležité a benefitům typu auto nebo mobil již pomalu odzvonilo. Proč ne, vždyť si je mohou díky novým službám typu car sharing za pakatel vypůjčit.

Snem každého mileniála je stoprocentní svoboda výkonu práce = stoprocentní home office. Takovou možnost dává v České republice svým zaměstnancům například firma Microsoft, která však díky průzkumu sama zjistila, že by tento benefit měl mít i svá omezení. Důvodem je zachování sounáležitosti týmu. Stále totiž platí, že osobní kontakt je mezi kolegy velice přínosný a podporuje týmového ducha. K jeho zachování přitom stačí 2 společné schůzky týdně.

Firmy podnikající v České republice si zatím nové požadavky mladé generace příliš neuvědomují. Flexibilita práce je stále, s výjimkou velkých mezinárodních společností, na úrovni výjimečných zkrácených úvazků. A i v oblasti časové flexibility je ČR s 5,5 % zkrácených úvazků na konci EU. Průměr je přitom zhruba 4x vyšší.

Do které skupiny patříte vy? Více se můžete dočíst zde nebo v tabulce generací na http://generace.forbes.cz/tabulka/

Comments are closed.